|

13-годишен ученик од Скопје вперил пластичен пиштол во соученици среде училница

Ученик од скопски Чаир извадил пластичен пиштол и го вперил кон учениците. Ова се случило во текот на вчерашниот ден, а реагирала и полицијата. Од МВР велат дека за настанот е известен и јавен обвинител за малолетници. Детето има 13-години

„Околу 12 часот во просториите на основно училиште на подрачјето на Чаир, Скопје, полициски службеници во присуство на родители, педагог, психолог и директорката на училиштето извршиле службен разговор со малолетник-ученик во училиштето, постапувајќи по претходна пријава од директорката на училиштето дека извадил пластичен пиштол (играчка) и го насочил кон други ученици, а потоа и го предал на неа“, велат од МВР.

Известен е и Центарот за социјални работи за натамошно постапување.

Вчера биле приведени и малолетнички поради закани кон соученичка преку „Тикток“.Слични Објави