Повторно судење за предметот „Тенк“

//

Во Кричниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Тенк“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски, за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра.

Предметот „Тенк“ го води судијката Добрила Кацарска. Таа на минатото рочиште го прифати барањето на адвокатот на Ѓоко Поповски, Богољуб Софрониевски, и го одложи рочиштето, бидејќи адвокатот немал доволно време за подготовка.

Според обвинението, во периодот од февруари до крајот на октомври 2012 година Никола Груевски како службено лице ги искористил влијанието и службената положба и побарал од министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, да спроведе јавна набавка во која Министерството ќе купи ново блиндирано патничко моторно возило „мерцедес“, модел „С-600 гард“, а во постапката бил фаворизиран економскиот оператор М.А. ДООЕЛ, генерален застапник и дистрибутер на возилата од брендот „Мерцедес“.Јанкулоска за да го исполни барањето, пак, го поттикнала обвинетиот помошник-министер Ѓоко Поповски да стори кривично дело злоупотреба на службената положба и овластувањето.

За набавката на мерцедесот јавноста дозна од  разговорите кои ги објави опозицијата.

Претходна статија

Српскиот претседател Александар Вучиќ во официјална посета на Хрватска

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е единствена земја која има политички затвореници

Најново од Вести