7 ЗНАЦИ ДЕКА СТЕ ГО ПРЕЛЕЖАЛЕ КОРОНАВИРУСОТ БЕЗ ДА ЗНАЕТЕ ЗА ТОА

/

Дали е можно да сте страдале од КОВИД-19 и дури не сте разбрале? Можно е.

„Повеќето луѓе кои се инфицираат со коронавирус доживуваат само благи симптоми, од кои најчести се умерена треска и кашлица”. објаснува д-р Даниел Аткинсон.

Сепак, болеста има навистина широк спектар на симптоми – некои толку благи што едвај се забележуваат или лесно се мешаат со нешто друго. Еве знаци, освен кашлица и треска, што укажуваат дека можеби сте имале коронавирус.

Настинка, затнат нос и воспалено грло
Д-р Аткинсон тврди дека ова класично „зимско трио“ може да значи благ случај на КОВИД-19. Бидејќи звучи, и веројатно се чувствува како обична настинка или пролетна алергија, многу луѓе дури и не обрнуваат внимание.

Губење на вкус и мирис
Иако сè уште не е целосно утврдено зошто некои луѓе пријавуваат губење на вкус и мирис, се верува дека во повеќето случаи овие сетила се враќаат по не повеќе од шест недели, објаснува д-р Аткинсон.

Намален апетит
Логично, губењето на вкус и мирис обично доведува до намален апетит. Во такви случаи, навистина е важно да пиете многу течности за да му помогнете на вашето тело да се бори против вирусот и да ги минимизира симптомите.

Отежнато дишење
Бидејќи новиот коронавирус е вирусна инфекција на горниот респираторен тракт, појавите како кашлица, болки во грлото и отежнато дишење честопати се доста истакнати. Ако се појави отежнато дишење при мирување, тогаш сигурно ви треба лекарска помош.

Замор и исцрпеност
Кога вашето тело се бори против кој било вид на инфекција, тој троши енергија. Повеќето луѓе со коронавирус се чувствуваат уморно и летаргично. Во такви случаи, не го присилувајте вашето тело затоа што му треба време да се одмори физички додека имунолошкиот систем работи напорна работа.

„КОВИД прсти”
Дерматолозите пријавуваат виолетови лезии на стапалата и рацете на некои пациенти со инфекција. Овие лезии се најчести кај деца и млади без симптоми, но во одреден момент може да станат чешање или болка.

„Розови“ очи
Ако неодамна сте имале конјунктивитис или само што забележавте дека вашите очи се уморни, розеви и со пукнати капилари, ова може да се должи на КОВИД-19.Претходна статија

СОС ДЕТСКО СЕЛО МИ ОВОЗМОЖИ ДА СИ ГО ОСТВАРАМ СОНОТ: ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА МЛАДИОТ УМЕТНИК МАРТИН БУРОВСКИ

Следна статија

ЗОШТО ПАМЕТНИТЕ ЛУЃЕ ИМААТ ПОМАЛКУ ПРИЈАТЕЛИ?

Најново од Магазин