Амбасадата на САД ги повика своите граѓани веднаш да ја напуштат Украина

/

Соединетите Американски Држави синоќа ги повикаа своите граѓани веднаш да ја напуштат Украина.

Безбедносната ситуација низ Украина останува брутална и непредвидлива поради континуираните напади од Русија, активните непријателства во земјата и неизвесните безбедносни услови. Амбасадата на САД ги повикува своите граѓани да не влегуваат во Украина, а оние во Украина веднаш да ја напуштат, користејќи превоз ако е безбеден, се вели во соопштението на американската амбасада во Киев.

Амбасадата, исто така, бара од Американците да избегнуваат масовни собири и организирани настани, бидејќи тие би можеле да станат цел на руската војска каде било во Украина, вклучително и западните региони.Извор: zoom.mk

Претходна статија

СДСМ: Нервоза кај пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, македонски јазик силно ќе ечи во ЕУ

Следна статија

Љупчо Зиков: Урсула фон дер Лајен им го скина филмот на сите “чегеваровци”

Најново од Вести