Арсовска: 250 нови еколошки автобуси – решение за подобрување на јавниот превоз и намалено загадување

/

Обезбедување 250 нови еколошки автобуси и бесплатен јавен превоз како решение на повеќе проблеми на Скопје, како средување на сообраќајниот хаос, намалување на загадувањето и подостапен јавен превоз за граѓаните, е еден од клучните проекти на независната кандидатка за градоначалник на град Скопје, Данела Арсовска.

На денешната прес-конференција Арсовска продолжи со детаљно претставување проекти од својата програма. Со 250 нови еколошки автобуси Арсовска планира да го реши сообраќајниот хаос и да се обезбеди подобра и побрза поврзаност во градот.

„Скопје има егзистенцијални проблеми, кои мора да ги решаваме. Мора да имаме брзи и сигурни проекти, што ќе го направат Скопје подобро место за живеење. Бидејќи сите сме сведоци на нечисти автобуси во јавниот превоз за кои никој не води грижа и кои не се водат според возниот ред. И токму јавниот превоз е еден од најголемите проблеми на нашиот град. Јавниот превоз не е само проблем сам за себе. Тоа што тој е нефункционален, нередовен и скап создава сериозна потреба граѓаните да ги користат исклучиво своите возила. Тоа создава дополнителен проблем, односно преоптеретување на градските улици. На Скопје му требаат брзи и сигурни решенија. А решение е набавка на нови 250 еколошки автобуси, дел на електрично напојување, дел на природен енергент. Ова ќе чини далеку поевтино од секакви големи проекти, а ќе значи решавање на децениски проблем во Скопје“, изјави Арсовска.

Според неа, со реализација на овој проект ќе се намали загадувањето, односно тоа ќе биде еднакво на нула. Скопје и скопјани ќе добијат сигурен и брз транспорт, без притоа да се изгуби зеленилото на градот, без поместување мостови, без мегаломански утописки проекти.Арсовска најави реализација на овој проект со поддршка од меѓународните институции, кои за вакви и слични проекти даваат сериозна поддршка на многу други европски градови.

Извор: temite.mk

Претходна статија

Колев: Сторителите на грдиот акт со промената на спомен обележјето во Клепач да бидат исправени пред лицето на правдата а споменикот вратен таму каде што му е местото

Следна статија

Половина од вкупниот број пензионери имаат пензија под 14.000 денари

Најново од Вести