НИЗ ПРИЗМАТА НА УЧЕНИЦИ СО ДИЈАБЕТЕС, ОДБЕЛЕЖАН СВЕТСКИОТ ДЕН НА ДИЈАБЕТЕСОТ

На иницијатива на наставничка во О.У. „Св.Климент Охридски“, која во својот клас има две деца со дијабет, на одбележувањето на Светскиот ден на дијабетесот 14 ноември, училиштето одлучи да се стави акцент на ова прашање кај детската популација, преку настанот „Подигнување на свеста за лицата со дијабетес 1“. Општина Битола, препознавајќи го овој проблем како […]

Повеќе

МИНИСТЕРКАТА ШЕКЕРИНСКА НА СОСТАНОКОТ НА А5 ВО БУДВА – РЕГИОНОТ И САД САКААТ ШТО ПОСКОРО ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА КАКО ЧЛЕНКА НА НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска учествуваше на состанокот на министри од САД-Јадранската повелба (група А5) што се одржува во Будва. На состанокот присуствуваа и министрите за одбрана на Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Црна Гора, како и заменик помошничката на секретарот за одбрана на САД, Лора Купер. Пред почетокот на состанокот Шекеринска имаше […]

Повеќе

НОВ СООБРАЌАЕН РЕЖИМ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА МЕТЕЖОТ КАЈ ТЦ „СИТИ МОЛ“

Со цел да се обезбеди полесен проток на сообраќајот и да се намали сообраќајниот метеж пред ТЦ Сити Мол, во претстојниот период, Општина Карпош во соработка со СВР Скопје, започнува да поставува нова хоризонтална и вертикална сообраќајна сигнализација низ сервисните улици во урбаната заедница Карпош 4. Овие промени се прават врз основа на сообраќаен проект […]

Повеќе

ВО СКОПЈЕ СЕ СНИМААТ УРБАНИТЕ СЦЕНИ ОД ФИЛМОТ „ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ

Во Скопје деновиве се снима современиот, урбан дел од филмот-диптих, „Врба“ на Милчо Манчевски, откако заврши снимањето на делот од 17 век, кој од октомври се работеше во Мариово, Преспа и Трескавец. Режисерот Манчевски за медиумите изјави дека штотуку се вратил од 17 век каде што, рече, си поминал многу убаво со ликовите Донка и […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: МАКЕДОНИЈА Е ЖРТВA НА НЕСПОСОБНОСТА НА АБОЛИЦИРАНИОТ ЗАЕВ

Вчера се случи директен удар врз демократијата. Вчера ВМРО-ДПМНЕ беше под полициска опсада, ваква агресија врз опозицијата никогаш се нема случено во независна Македонија. СДСМ вчера докажа дека врши хајка врз сите кои мислат поинаку од нив. ВМРО-ДПМНЕ и Македонија се жртви на неспособноста на аболицираниот Заев. Година и половина ја уништуваат државата и сето […]

Повеќе

СЛЕДНАТА ГОДИНА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ ВО АДМИНИСТРАЦИЈАТА ЗА 5%

Министерството за информатичко општество и администрација, денеска ја организираше првата годишна конференција на Мрежата за управување со човечки ресурси. На конференцијата присуствуваа повеќе од шестотини претставници на одделенијата за човечки ресурси и државни секретари. Со свој говор на конференцијата се обратија министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, заменик шефот на Мисијата на ОБСЕ […]

Повеќе

ЗАЕВ И ТЕВДОВСКИ: ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ГРАЃАНИТЕ КАКО ОСНОВА ЗА РАСТЕЧКА ЕКОНОМИЈА И ПОДОБРА ЖИВЕЈАЧКА ЗА СИТЕ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерот за финансии, Драган Тевдовски, го презентираа предлог Буџетот за 2019 пред новинарите и уредниците од економските редакции на 6 медиуми и на македонските граѓани на телевизиска дебата во Македонската радио телевизија. Телевизиската дебата за предлог Буџетот за 2019, во духот на заложбите за транспарентност […]

Повеќе

ИЗВРШЕНА ПРВАТА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА КОСКЕНА СРЦЕВИНА ОД НЕСРОДЕН ДАРИТЕЛ ВО МАКЕДОНИЈА

Од денеска, лекувањето на тешки малигни заболувања на крвта се врши по еднакви процедури, како во кој било светски или европски современ центар, таа е веќе редовно достапна за сите пациенти во нашата држава. Со ова нашата држава стана дел од Европскиот регистар, а воедно се овозможува голема заштеда на средства, кои остануваат во здравствениот […]

Повеќе

СДСМ: ЕДИНСТВЕН ОСТАТОК ОД ЦРНОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА Е ПИОНОТ МИЦКОСКИ

Црното време за Македонија заврши со заминувањето од власт на носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски и неговите соработници кои ја уништија економијата, ја изолираа државата и ги осиромашија граѓаните. Сега Македонија оди напред, економијата расте, платите се зголемуваат, се создава фер општество за сите кое граби кон светла иднина и полноправно членство во […]

Повеќе