П. КОЛЕВ: КАКОВ ГРАБЕЖ, КАКВИ НАДУВАНИ ЦЕНИ!

„Пристигна и одговорот на поставените прашања од мене до премиерот Заев, во врска со „далаверите“ за автопатот Штип-Миладиновци. Каков грабеж, какви надувани цени! Не станува збор за 5% или 15% туку цените се двојно и тројно повисоки. Ова ги надмина и моите очекувања, иако имав информација за злоупотреби за договарањето во „4 очи“. „Директорот на […]

Повеќе

ГДУ: ПРОМЕНИТЕ ВО СИСТЕМОТ НЕ МОЖАТ ДА БИДАТ НАПРАВЕНИ ОД СТАРИ ИСТРОШЕНИ И ТРАНЗИЦИСКИ КАДРИ

Вицепремиерката Радмила Шекеринска ќе рече системот е трул, „метлата“ не била доволна, морало да се раздрма цела држава. Да, се согласуваме дека треба да се раздрма цела држава, но тоа не можат да го направат транзициски политичари. Министерке, кога зборувате за системот и за тоа каков е тој, сетете се дека вие учествувате во градење […]

Повеќе

ЌЕ ИЗГРАДИМЕ ЖИМИ…ДА НЕ СЕ КОЛНАМ

Се прашувам дали и во наредната кампања градот Битола ЌЕ ги добие истите ветувања? Сигурно еден дел од ликовите во видеото немаат патувано по оваа делница, а другиот дел имаат сопствени возачи па доколку би патувале сами се сомневам дека ќе успеат да се снајдат со оглед на состојбата, обележаноста и осветлувањето на влезовите во […]

Повеќе

ПЕТАР КОЛЕВ: СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ НАПРАВИЈА МОСТОВИ И ГИ ОБЕДИНИЈА НАРОДИТЕ

Дозволете ми, во мое лично име и од името на Граѓанско Демократска Унија- ГДУ, да упатам искрени честитки по повод овој голем ден со желби за понатамошен успех, во промоцијата на посебноста на словенската писменост. Св. Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски […]

Повеќе

КИРАЦОВСКИ: ПРОСВЕТНАТА И БЛАГОРОДНА ДЕЈНОСТ НА КИРИЛ И МЕТОДИЈ НЕКА БИДЕ НАШ ПАТОКАЗ

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија. „ По повод Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упатувам срдечни честитки […]

Повеќе

МИЦКОСКИ: СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ ИМАА ВИЗИЈА, ЗНАЕЊЕ И ПОСТОЈАНОСТ.

Дозволете ми од мое име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, да им го честитам на сите граѓани државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Свети Кирил и Методиј. На овој ден се потсетуваме на големите на се сесловенските просветители кои на идните генерации им го подарија најголемото богатство, писменоста. Светите браќа овозможија рамноправност […]

Повеќе

СЕНАТОТ НА САД ГО ПОТВРДИ НОВИОТ АМБАСАДОР ВО ЗЕМЈАВА

Сенатот на САД ја потврди Кејт Мари Брнс за нова амбасадорка во земјава, на местото на Џес Бејли, јавува Алсат М Таа e дипломат од кариера и досега беше заменик шеф на мисијата на САД во Атина. Сè уште не е познато кога новата амбасадорка на САД ќе дојде на должноста во амбасадата во Скопје

Повеќе

ПЕНДАРОВСКИ: ДЕЛАТА И ПОУКИТЕ ШТО НИ ГИ ОСТАВИЈА СВЕТИТЕ БРАЌА НÈ ОБВРЗУВААТ ДА СЕ СТРЕМИМЕ КОН ЕДНАКВОСТ

Овој голем празник посветен на Светите браќа Кирил и Методиј, кои со своето дело им го отворија патот на словенските народи кон описменување и духовност, е темел и на македонското јазично, културно и духовно суштествување како рамноправен народ во семејството на словенските народи. Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да […]

Повеќе

СЕ ШТО ЗНАЧИ 24 МАЈ ОД ПЕРСПЕКТИВАТА НА ЕДНА НАСТАВНИЧКА- ПРОЧИТАЈТЕ И РАЗМИСЛЕТЕ

“О ПИСМЕНЕХ” е делото на Црноризец Храбар во кое тој ја објаснува потребата од постоењето посебно словенско писмо и на некој начин ја продолжува борбата против тријазичноста, која ја започнаа Кирил и Методиј со создавањето на словенската азбука. Тие станаа сесловенски просветители, кои заради нивната важност Христијанството ги прогласи за светци. Денес, славејќи го нивниот […]

Повеќе

МАКЕДОНИЈА ГО СЛАВИ 24 МАЈ- ДЕНОТ НА СВЕТИТЕ БРАЌА КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Македонија денеска го прославува Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. По тој повод се одбележуваат низа свечености, а денешниот ден е прогласен за неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Во Македонија празникот за прв пат се одбележува на 11 мај 1860 година според јулијанскиот календар или 24 мај 1860 година според […]

Повеќе