ЗА ПРАЗНИКОТ СВ НИКОЛА УМС НА ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ОРГАНИЗИРА ПЛАНИНАРСКА ТУРА „ОД СКОПЈЕ ДО БУДИМПЕШТА“

Од извори блиски до портирот на Белата палата ексклузивно дознаваме дека Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во очи на големиот христијански празник Св. Никола ќе организира планинарска тура „Од Скопје до Будимпешта“. Идејата е преземена од познатата во блиското минато „Штафета младости“ посветена на доживотниот претседател и пратеник на Господ во Југославија- Јосип Броз […]

Повеќе

КОЈ ГО ОТВОРИ ПРОЗОРЕЦОТ ВО ТОАЛЕТОТ?

Дали имаме нови херои како оние кои на 27-ми ширум ги отворија вратите од народното собрание кон ЕУ и НАТО? Можам да претпоставам колкава е смрдеата во вашиот тоалет, но сепак не требаше да го отварате прозорецот низ кој се протна вашиот долгоочекуван премиер во кој вложивте толку труд и средства за да го сместите […]

Повеќе

КОЛЕВ КОНТРА АНГЕЛОВ: НЕСПОСОБНИ СТЕ!!! ЗАМРЗНАТА КОКОШКА ЌЕ ВИ ИЗБЕГА

Погледнете што се случува кога „ќерамида“ патриот ќе налета на Александровист… Претседателот на Граѓанско демократска унија-ГДУ, Петар Колев му кажа на Стојанче Ангелов дека секогаш кога службите или МВР ќе потфрлат вината се бара во Бугарија. Како што вели Колев, така било и со атентатот на Глигоров, така е и сега со бегството на Груевски.

Повеќе

МИЛЕ ИМ ГО ЛЕПНА НА СУДИИТЕ: НЕ МОЖЕТЕ ПО МАГАРЕТО ПА МАВАТЕ ПО САМАРОТ

„Старите велат, не можете по магарето, удрете по самарот”, рече обвинетиот Миле Јанакиески, за време на судењето за случајот ТНТ, одговарајќи на прашањето на судијата – дали нему му е определена мерката притвор, пренесува Алсат. Јанакиески од вчера се наоѓа во притвор во предистражниот затвор во Шутка. Во случајот „ТНТ“ покрај Јанакиески обвинети се и […]

Повеќе

СПИЈТЕ МИРНО ДЕЧИЊА… ГРУЕВСКИ НЕ Е БУГАРСКИ ДРЖАВЈАНИН

Поранешниот македонски премиер не е бугарски граѓанин и нема издаден бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда. Реакцијата на министерството доаѓа по повеќе шпекулации во унгарските медиуми дека Груевски со бугарски пасош побегнал во Унгарија. -Никола Груевски не е бугарски граѓанин и нема поднесено документи за бугарско државјанство. Според податоците на Министерството за внатрешни работи, […]

Повеќе

„ТРИБУНА“ ГО ПРАШУВА МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ…

Г-не Министер кога ќе ја напуштите функцијата? Колку и да се обидувате да ја префрлите вината за бегството на Никола Груевски кај судиите, Вие исто така носите огромна одговорност за тоа што се случи. Вие требаше да предвидите дека човек со контакти и влијание може да искористи шанса и да „кидне“ од државата. Многу плитко […]

Повеќе

„ТИТАНИК“ ПОТОНА-СЕ ЧЕКА КАПЕТАНОТ ДА СЕ ВРАТИ ОД УНГАРИЈА

Денешното судско рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО  поради немање услови за негово одржување, е одложено за 23 ноември. На рочиштето не беа  не беа присутни поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство во Унгарија, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски, кои од утринава се […]

Повеќе

ФОКУС: МИЛЕ ЈАНАКИЕСКИ И КИРИЛ БОЖИНОВСКИ ВО ПРИТВОР?

Фокус јавува дека поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и некогашниот генерален секретар на Владата на ВМРО-ДПМНЕ,  Кирил Божиновски, се притворени во затворот во Шутка. Потсетуваме дека Миле Јанакиески вчера го осуди бегството на Никола Груевски во Унгарија.  

Повеќе

ЈАНЕВА: НЕМАВМЕ ПРИЧИНА ДА ПОБАРАМЕ ПРИТВОР ЗА ГРУЕВСКИ

Главната обвинителка на СЈО Катица Јанева во емисијата „Отворено студио“ изјави дека немале причина да побараат притвор за Никола Груевски. Таа истакна дека Груевски редовно се јавувал на судските рочишта, одел на работа во парламентот и се однесувал најнормално. Јанева истакна дека очекува Груевски да биде екстрадиран по распишувањето на меѓународната потерница. Таа додаде дека […]

Повеќе