Mеѓународна научна конференција на тема: „Кон подобра иднина: Владеење на правото, демократија и полицентричен развој“

Правниот факултет при Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола, организира меѓународна научна конференција на тема: „Кон…

Вашингтон му дал зелено светло на МОСАД за ликвидацијата на ирански генерал

Кувајтскиот весник Al-Jareeda соопшти дека Вашингтон и дозволил на израелската служба за надворешно разузнавање Мосад да…

Синоптичарите најавуваат снег – Еве од кога

Утре ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од…

Џијан Емин неделава ќе диригира на два концерти во Будимпешта во салата МУПА

Џијан Емин ќе диригира на концертите насловени „Миртил-Париз симфонија“, на кои како солист ќе настапи Миртил…

Толкувачки приближувања кон иконата на Рождеството Христово

Несомнено, православната икона на Рождеството Христово е најинтересниот случај во иконографиjата, од толкувачки, догматски поглед. Се…

Кризата во Каталонија ја чини шпанската економија една милијарда евра

Шпанскиот министер за економија, Луис де Гуиндос изјави дека кризата во Каталонија, по повод иницијативата за…

Гонзалес не ги зема Томовски и Крстевски во Белград

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалес одлучи на двата пријателски дуела во Белград против Саудиска…

8. јануари неработен за сите граѓани

По повод првиот ден на православниот христијански празник Божик – 7 јануари, неработен ден за сите…

Ѕанакопулос: Каменос нема да биде пречка за решение на името

Надежи дека 2018 година би можела да биде годината кога би се затворило прашањето за името,…

Германскиот производен сектор ги собори сите рекорди

Производствениот сектор во Германија со исклучително добри перформанси ја заврши 2017-та година, станува јасно од последните…