Скопје дише ПМ10 честици и во новата година, најзагадено во Лисиче

Висока аерозагаденост во двата дена од новата година регистрираа мерните станици низ Скопје. Највисоките вредности на…

Марш на украинските националисти

Припадниците на ултрадесничарските и националистички организации во Украина одржаа марш во Киев и други градови по…

Расте бројот на загинати во немирите во Иран

Нови девет загинати во насилните демонстрации против властите во Иран. Претходно животот го загубија 12 цивили…

„Катимерини“: САД и Германија ќе го зголемат притисокот за да се реши името

За проблемите во внатрешно-политичкиот живот на Грција, за очекувањата на Атина од Скопје, за можните решенија,…

Трамп во првата порака на Твитер годинава со критика до Пакистан

Американскиот претседател Доналд Трамп во неговата прва порака на Твитер во 2018 година жестоко го критикуваше…

Сеул го повика Пјонгјанг на преговори на високо ниво

Откако севернокорејскиот лидер најави Ким Џонг-ун најави дека е подготвен за дијалог, Јужна Кореја им предложи…

Во четврток нов влажен и постуден бран

Висината на снежната покривка е еден сантиметар во Лазарополе и Маврово, а количината врнежи изминатите 24…

Еден настан, различна правна диоптрија

Деновиве имаме мошне интересна ситуација, народниот правобранител, кој според уставот е институција во државата да тврди…

Рохани: Протестите во Иран не се странски заговор, луѓето сакаат повеќе слобода

– Проблемите на луѓето не се економски, тие сакаат повеќе слобода – изјави Рохани на вонредна…

Од вчера дизелот поскап за 3,5 денари

Од вчера дизел горивото чини 58,5 денари, што е за 3,5 денари повеќе од претходно, по зголемувањето…