Трамп во првата порака на Твитер годинава со критика до Пакистан

Американскиот претседател Доналд Трамп во неговата прва порака на Твитер во 2018 година жестоко го критикуваше…

Сеул го повика Пјонгјанг на преговори на високо ниво

Откако севернокорејскиот лидер најави Ким Џонг-ун најави дека е подготвен за дијалог, Јужна Кореја им предложи…

Во четврток нов влажен и постуден бран

Висината на снежната покривка е еден сантиметар во Лазарополе и Маврово, а количината врнежи изминатите 24…

Еден настан, различна правна диоптрија

Деновиве имаме мошне интересна ситуација, народниот правобранител, кој според уставот е институција во државата да тврди…

Рохани: Протестите во Иран не се странски заговор, луѓето сакаат повеќе слобода

– Проблемите на луѓето не се економски, тие сакаат повеќе слобода – изјави Рохани на вонредна…

Од вчера дизелот поскап за 3,5 денари

Од вчера дизел горивото чини 58,5 денари, што е за 3,5 денари повеќе од претходно, по зголемувањето…

АРМ и МО повторно влегоа во патеката на интеграциите и НАТО

– Воведување на новата службена униформа за офицерите и подофицерите во АРМ, учество на меѓународни и…

Македонија повторно се гуши во загаден воздух

Mакедонија повторно се гуши во загаден воздух. ПМ 10 честичките во воздухот и утрово над дозволеното.…

Серија земјотреси во Македонија во текот на ноќта

Доцна синоќа, по 23 часот, се регистрирани серија земјотреси кои потекнуваат од дојранското епицентрално подрачје, но…

Могерини: 2018 година ќе биде клучна за Балканот

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност во Европската унија Федерика Могерини, истакна синоќа дека 2018…