ПРОПАДНАА РАЗГОВОРИТЕ ПОМЕЃУ ТЕРЕЗА МЕЈ И ЛАБУРИСТИТЕ

Разговорите за постигнување на компромис околку брегзит што се водеа помеѓу премиерката Тереза Меј и опозициската Лабуристичка партија завршија без успех, а владата сега размислува за следните чекори, вклучувајќи го и обидот да ги придобие пратениците кои се противат на нејзиниот план, изјави денеска портпаролот на Меј. И покрај видливиот напредок за одредени прашања, обидот […]

Повеќе

ЖЕРНОВСКИ НА МИНИСТЕРСКА СЕСИЈА ВО ХЕЛСИНКИ

На Министерската сесија на Комитетот на министри на Советот на Европа, која се одржува денес во Хелсинки, Финска, учествува делегација на Република Северна Македонија, предводена од заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски. Годинешната министерска сесија е во знакот на 70 годишнината од Договорот од Лондон, со кој се основа Советот на Европа, дом на […]

Повеќе

ПРОТЕСТ ЗА СТОПИРАЊЕ НА ИЗГРАДБАТА НА АЛИПАШИНАТА ЏАМИЈА ВО ОХРИД

Здружението на граѓани „Совест“ в понеделник во 20 часот ќе одржи протест на улицата Димитар Влахов во Охрид, со цел стопирање на изградбата на Алипашината џамија, јавува Макфакс. „Организираме мирен протест по повод незаконско градење на Алипашина џамија. Да му ставиме стоп на беззаконието, нема правда нема мир”, објавија од „Совест” Овој протест е закажан, […]

Повеќе

ВИДЕО: ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО НАЈДОА ГРУПА НАУЧНИЦИ ВО НАЈДЛАБОКАТА ТОЧКА НА МАРИЈАНСКИОТ РОВ

Експедиција предводена од научникот Виктор Весково достигна до најдлабоката точка на Маријанскиот ров во Тихиот океан. Ќе се изненадите, кога ќе разберете дека на ова занимливо од научна гледна точка место, учесниците во експедицијата освен неколку нови видови ракчиња, розеви полжави… и пластична кеса со неколку пакувања од колачи.

Повеќе

ТАЈНАТА ЗА ДОЛГОВЕЧНОСТА Е ЕДНА ЧАША…

Би сакале да ви раскажеме за една американка, која на неверојатен начин успева да биде витална и здрава дури и во 109-тата година од животот. Станува збор за Ени Вилсон од американската држава Северна Каролина. Во едно интервју за локален медиум таа вели дека не постои тајна за нејзината долговечност. Важно е да се напомене […]

Повеќе

ДАМЕ ЧКАТРОСКИ: МПЦ НЕ ТРЕБА ДА ВОДИ НИКАКВИ ПРЕГОВОРИ СО СПЦ-ПОСЕБНО НЕ СЕГА И ПОСЕБНО НЕ ПО ИНИЦИЈАТИВА НА СПЦ

Византиската политика и политиката на Руската Православна Црква како и Српската се надминати работи во кои не смееме да се враќаме.Имаме чиста ситуација сега и треба повеќе да работиме на добивајне признавање од Васеленската Патријаршија.И ова барање треба да го хендламе преку Бугарската и Грчката но и Албанската и Украинската православна црква без никаков пардон […]

Повеќе

АДВОКАТОТ МИЛАНОВ: „ДИВО НАСЕЉЕ Е СТРАШЕН НАСТАН, НО НЕ Е ТЕРОРИЗАМ“

Адвокатот Еленко Миланов, бранител на дел од осудените во случајот „Диво Насеље“, на денешната јавна седница на Апелацискиот суд за жалбите на пресудите рече дека немилиот настан во кумановска населба, во кој загинаа осум припадници на полицијата, не е терористички акт, јавува Макфакс. „Основната грешка во постапката е обвинителството и правната квалификација на делото тероризам […]

Повеќе

СПОРЕД НАУЧНИЦИ ОД САД АСПИРИНОТ МОЖЕ ДА БИДЕ СМРТОНОСЕН

Истражувачи од САД предупредуваат за смртоносен ризик од употребата на аспиринот, дури и во мали дози, објави CNN. Американскиот колеџ за кардиологија и Американската асоцијација за срце анализирале податоци од 13 студии во кои земале учество повеќе од 130.000 лица на возраст од 42 до 74 години без срцеви заболувања и без преживеан мозочен удар, […]

Повеќе

БРАВО ТАМАРА! НÈ НАПРАВИ ГОРДИ!

Македонската пејачка Тамара Тодевска со песната „Proud“ (Горда), се пласира во големото финале на изборот за песна на Евровизија, што оваа година се одржува во Тел Авив, Израел. Тамара имаше моќна и впечатлива изведба со која, конечно, по повеќегодишна пауза, Македонија се пласира во едно финале на Евровизија. Покрај Македонија, пласман во финалето на втората […]

Повеќе