ВИСТИНСКАТА ЉУБОВ Е НАД ЧОВЕЧКИТЕ ПОДЕЛБИ И СПРОТИВСТАВЕНОСТИ

Во Стариот Завет, браќа, читаме како, кога Каин од завист го убил брата си Авел, Господ…

КАРАКАЧАНОВ: КАКО ДА НАПРАВИМЕ КОМПРОМИС СО ОНИЕ КОИ УНИШТУВАА НАШИ СПОМЕНИЦИ И ГИ РАСФРЛАА КОСКИТЕ НА НАШИТЕ ХЕРОИ?

„Низ сите овие години, бугарскиот воин, командант и офицер никогаш не му свртел грб на непријателот.…

ПРОТЕСТИ НА МЕДИЦИНСКИ РАБОТНИЦИ ВО МАДРИД: ВЛАСТА НЕ’ ОСТАВИ САМИ ДА СЕ БОРИМЕ ПРОТИВ КОВИД-19

Околу 4.000 медицински работници излегоа денеска на улиците на Мадрид, кој беше најпогоден од пандемијата, извикувајќи…

РИКЕР СО ВЕТАР ВО ГРБ ЗА ЗАЕВ: РЕШЕНИЕ ЗА БИЛАТЕРАЛНИТЕ ПРАШАЊА НАДВОР ОД ЕУ ИНТЕГРАЦИЈАТА

Заедно со нашите европски партнери ќе продолжиме да настојуваме да се одржи Меѓувладината конференција со Северна…

БОРИСОВ ЗА ФАЦ: КОМПРОМИС СО МАКЕДОНИЈА Е ВОЗМОЖЕН, НО ТРЕБА ДА СЕ ЗНАЕ ИСТОРИЈАТА

„Единствената земја што сака пристапните разговори со нашата соседна република да започнат дури и повеќе од…

КОСТАДИНОВ: МНОЗИНСТВОТО Е СТАБИЛНО МИЦКОСКИ УШТЕ ДОЛГО ЌЕ БИДЕ ВО ОПОЗИЦИЈА

„Факт е дека народот ни дава власт, токму тоа и се случи. Благодарение на успесите на…

(ВИДЕО) РУЖИН: ПАТОКАЗОТ СО БУГАРИЈА ЌЕ БИДЕ ПРО-ФОРМА НЕМА ДА СЕ ЗАДИРА ИДЕНТИТЕТОТ

Професорот и поранешен дипломат Нано Ружин во интервју за Канал 5 вели дека евентуалниот патоказ кој…

(ВИДЕО) ЗА СТЕВЧО МУЊА ВАРДАРСКА МАКЕДОНИЈА НЕ БИЛА ПОД СРПСКА ОКУПАЦИЈА ОД 1913 ДО 1941

Тоа што српските џандари колеле, беселе и гореле живи луѓе, не можело да се спореди со…

(ФОТО) СЕМЕЈСТВОТО НА БОРИС САРАФОВ

Еве од какво семејство потекнува еден од најголемите револуционери и дејзи на Организацијата Борис Сарафов убиен…

ПОРАНЕШЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ХОНДУРАС УАПСЕН НА АЕРОДРОМ СО ТОРБА ПОЛНА ПАРИ

Поранешниот претседател на Хондурас, Мануел Зелаја е уапсен на аеродромот во Тегусигалпа, откако кај него била…