ВРАБОТЕНИТЕ ВО КЛИНИЧКИ ПРОТЕСТИРААТ ПРОТИВ ПОСКАПУВАЊЕТО НА ПАРКИНГОТ

Вработените од клиничкиот центар „Мајка Тереза“ паузата од половина час ја искористија за протест по одлуката на Град Скопје да се зголеми цената на паркинг местото од 300-та на 800тини денари. Вработените се незадоволни, бидејќи со зголемувањето на цената на паркинг местото немаат никакви подобри услови за паркинг. За нив пред се за персоналот техничкиот, […]

Повеќе

УЈП ЈА ОБЈАВИ ЛИСТАТА НА ДОЛЖНИЦИ, НА НЕА 2.140 ПРАВНИ И 2.370 ФИЗИЧКИ ЛИЦА

Управата за јавни приходи објави Листа на должници за долгови доспеани до 31.08.2018 и неплатени до 30.11.2018 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини. Листата на должници на следниот ЛИНК.

Повеќе

ВЕЉАНОСКИ: НЕ СУМ КАЖАЛ НИКОМУ ДА ГИ ОТВОРИ ВРАТИТЕ ОД СОБРАНИЕТО

На денешното рочиште во Судот за настаните од 27 април, сведочеше поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски. – Ниту сум помислил, ниту сум кажал некому да ги отвори вратите во Собранието, истакна Вељаноски, во одговор на прашање поставено од обвинениот Никола Митревски-Кољо. – Како претседавач ми беше важно согласно Деловникот да започне и да заврши […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ВЕЛЕС ГО УКИНА БЕСПЛАТНОТ ПРЕВОЗ НА УЧЕНИЦИТЕ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Невенка Ѓошева: „Црното владеење на нашиот градоначалник Аце Коцевски, заедно со неговото советничко мнозинство, не запира. Од ден на ден, од седница на седница, се соочуваме со одлуки кои не му доликуваат на нашиот град, одлуки кои не им доликуваат и не се во корист на нашите […]

Повеќе

СДСМ: СЕ ОБНОВУВА УНИШТЕНОТО ЗЕЛЕНИЛО, СЕ МЕНУВА НЕЕКОЛОШКИОТ НАЧИН НА ГРЕЕЊЕ, СЕ НАБАВУВААТ ЕКО АВТОБУСИ

Долгогодишниот комплексен проблем со аерозагадувањето што 11 години беше игнориран од ВМРО-ДПМНЕ денес се решава постојано и системски со целосна ангажираност на сите институции на локално и на национално ниво, се вели во соопштението на политичката партија СДСМ. Со силен порив се обновува зеленилото што цела деценија беше загрозувано поради криминалните политики на ВМРО-ДПМНЕ. Општина […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: ВЛАСТА ПОТРОШИ 7 МИЛИЈАРДИ ЕВРА БЕЗ ДА ВЛОЖИ ДЕНАР ВО ПОДОБРУВАЊЕ НА КВАЛИТЕТОТ НА ВОЗДУХОТ

СДСМ потроши 7 милијарди евра пари на граѓаните, без да вложи денар за намалување на аерозагадувањето, а сега безобразно и без срам бара донации од бизнисмените за борба против загадувањето на воздухот, се вели во соопштението на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ нема план како да ја извади државата од црнилото во кое ја потона. Скопје […]

Повеќе

LET’S TALK ABOUT SEX-НОВОГОДИШНО СТЕНД АП ШОУ СО МАРИАНА

Започнува новогодишното лудило со неверојатната, прекрасната, згодната и предуховитата Мариана! НЕВЕРОЈАТНИ СОВЕТИ ЗА ЖЕНИТЕ КАКО ДА ГИ ИМПРЕСИОНИРААТ МАЖИТЕ, И УШТЕ ПОНЕВЕРОЈАТНИ СОВЕТИ ЗА МАЖИТЕ КАКО ДА ГИ ОДУШЕВАТ ЖЕНИТЕ! Таа ќе ве насмее до солзи со своите анегдоти и приказни околу најспомнуваниот поим во историјата-сексот! Велат дека војни се воделе за жени! Не бе […]

Повеќе

КАПИТУЛАЦИЈА НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО ПРЕД ПРИВАТНО-ЈАВНО ПАРТНЕРСТВО ИЛИ НОВА НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА СО ВЕЌЕ ПОЗНАТ КРАЈ?

Во последниве денови сме сведоци на можеби уште една катастрофа кога се во прашање реформите во здравството, бидејќи министерот преценил дека оваа реформа му е потребна на нашето здравство а тоа е јавно- приватно партнерство. Министерот без јавни дебати помеѓу сите засегнати страни и стручни лица решава една многу осетлива хируршка гранка- детска кардиохирургија да […]

Повеќе

САМО НА ПАРТИЈАТА ВМРО-ДПМНЕ И ПРЕЧИ ТОА ШТО ДЕЦАТА СЕ ЗГРИЖУВААТ ВО МАЛИ ГРУПНИ ДОМОВИ

Само на ВМРО ДПМНЕ, партијата којашто 11 години системски го уништуваше системот за детска и социјална заштита, може да и пречи тоа што дечиња се згижуваат во мали групни домови и во подобри услови, се вели во соопштението на политичката партија СДСМ. Навикната во се да гледа начин на заработка и бизнис, преку договорени тендери, […]

Повеќе

ПЕМОВА: ЖИТЕЛИТЕ НА ПИПЕРОВО ИМААТ ПОТРЕБА ОД ИЗГРАДБА НА ПРЕЧИСТИТЕЛНА СТАНИЦА, МИНИСТЕРСТВОТО ОДБИ ДА ОДГОВОРИ НА НИВНАТА ПОТРЕБА

На денешната седница на Комисија за финансирање и буџет имаше обраќање пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Весна Пемова. На седницата се дискутираше за предложениот амандман 369 поднесен од пратениците: Ванковер Манчев и Весна Пемова. Пемова истакна дека жителите на Пиперово имаат огромна потреба за изградба на колектор или пречистителна станица на отпадни води. „За граѓаните […]

Повеќе