АМБАСАДОРОТ ТИМОНИЕ И МИНИСТЕРОТ АДЕМИ ВО ПОСЕТА НА КАРПОШ

Со обиколка на спортската сала „Партизан“ започна денешната посета на амбасадорот на Франција во Скопје, Кристиан Тимоние и министерот за образование и наука, Арбер Адеми на Карпош. Градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев ја истакна важноста на спортскиот центар „Партизан“ за карпошани, но и за сите граѓани на Скопје. Затоа локалната самоуправа поведе иницијатива за […]

Повеќе

ЗАЕВ : НАШАТА ЗАДАЧА И ОБВРСКИ ДА ИЗГРАДИМЕ ЕДНО ОПШТЕСТВО ЗА СИТЕ – ОСТАНУВА НАЈВИСОКО НА АГЕНДАТА

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, народниот правобранител, Иџет Мемети и пратениците Амди Бајрам и Самка Ибраимовски, учествуваше на завршната конференција „Без разлики“, што е дел од проектот „Спречување на дискриминација кон ромските деца“. Целта на конференцијата беше да се одбележи завршувањето на проектот „Спречување […]

Повеќе

ОДРЖАНА ЈАВНА РАСПРАВА ЗА НАЦРТ ЗАКОНОТ ЗА ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАСНОСТ

Пред претставници на Македонската енергетска асоцијација, енергетските претпријатија, коморите, како и консултантскиот тим на ЕБРД денеска министерот за економија Крешник Бектеши ја отвори јавната расправа за нацрт законот за енергетска ефикасност, закон со европско знаменце, во кој се транспонираат Директивата за енергетска ефикасност, Директивата за енергетски карактеристики на зградите и Регулативата за утврдување на рамка […]

Повеќе

ТЕШКО ПОВРЕДЕН СКОПЈАНЕЦ: АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО НЕГО, ПА ВЕДНАШ БИЛ ПРЕНЕСЕН ВО БОЛНИЦА

На улица „Јустинијан Први“ во Скопје, вчера во 11.32 часот, патничко возило „Тојота“ со скопски регистарски ознаки, управувано од С.Д.(31) од село Чифлик, скопско, удрил во пешакот Б.В.(79) од Скопје. Б.В. се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“. Увид извршила екипа од СВР Скопје.

Повеќе

БИМИЛК ДОНИРАШЕ ЗА ДНЕВНИОТ ЦЕНТАР ЗА ДЕЦА НА УЛИЦА „ШУТО ОРИЗАРИ“

Потенцирајќи ја повторно својата општествено одговорна мисија и стратегија да биде долгорочен партнер на заедницата и на оние на кои најмногу им е потребна помош, Битолска млекара денес оствари голема донација за Дневниот центар за деца на улица „Шуто Оризари“. Пакети од најразлични млечни производи утринава беа истоварени во Здравствениот дом во Шуто Оризари, каде […]

Повеќе

ОТФРЛЕНА КРИВИЧНАТА ПРИЈАВА НА СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС ПРОТИВ ДВЕ ЛИЦА

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Решение за отфрлање на кривичната пријава поднесена од Светскиот македонски конгрес на 14.09.2018 година против две лица за повеќе кривични дела – Повреда на угледот на државата, Излагање на подбив на македонскиот народ и припадници на заедниците, Велепредавство, Загрозување на независноста, Здружување заради непријателска дејност, Несовесно […]

Повеќе

НАРЕДЕНА ИСТРАГА ПРОТИВ ДВЕ ЛИЦА ЗАРАДИ ПУШТАЊЕ ВО ПРОМЕТ МАРИХУАНА И ПСИХОТРОПНИ СУПСТАНЦИИ

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Лицата, по претходен договор, во станот во кој престојувале, […]

Повеќе

ОСМАНИ: ИМПЛЕМЕНТАЦИЈАТА НА ПЛАНОТ 18, ОСНОВА ЗА УШТЕ ЕДЕН ПОЗИТИВЕН ИЗВЕШТАЈ ОД ЕК

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи во рамките на посетата на Брисел одржа брифинг пред претставниците на Работната група при Советот на ЕУ за Западен Балкан / проширување (КОВЕБ/КОЕЛА) каде информираше за процесот на европската интеграција на земјата. На состанокот Османи брифираше за напредокот на земјата во испорачување на предвидените реформи во […]

Повеќе

СДСМ: ПЛАТЕНА ПРАКСА ЗА МЛАДИТЕ ДОКТОРИ И ПОВИСОКИ ПЛАТИ ЗА МЕДИЦИНСКИОТ ПЕРСОНАЛ

Владата предводена од СДСМ продолжува со заложбите за унапредување на здравствениот систем и подобрување на условите за работа на здравствените работници со цел тие да ја градат кариерата во јавното здравство. Една од новините во насока на остварување на таа цел  е воведувањето шестмесечна платена практична работа за младите доктори.  Веднаш по дипломирањето, односно добивањето […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: НЕСПОСОБНОСТА И НЕОДГОВОРНОСТА НА СДСМ, ЗОРАН ЗАЕВ И ОЛИВЕР СПАСОВСКИ ЈА ПЛАЌААТ ГРАЃАНИТЕ СО СВОИТЕ ЖИВОТИ

СДСМ, Зоран Заев и Оливер Спасовски се неспособни и неодговорни , а нивната неспособност граѓаните ја плаќаат со своите животи. Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на монополскиот бизнис со испитните центри на фирми без никакво искуство кои го исполниле единствениот […]

Повеќе