НОВИ ДРВЈА ЗА ПОЧИСТ ВОЗДУХ ВО КАРПОШ

Општина Карпош денеска ја реализираше завршната фаза од големата еколошка акција во чии рамки беа засадени околу 200 нови дрвја. По тој повод, локалната самоуправа го збогати дрвниот фонд на своја територија со повеќегодишни квалитетни израснати дрвја од типот Јасен, Јавор, Багрем, Липа, како и зимзелена Туја и украсни повеќегодишни грмушкасти растенија од типот Лаванда. […]

Повеќе

ОДБЕЛЕЖАНИ 50 ГОДИНИ ЗБРАТИМУВАЊЕ НА БИТОЛА И ЕПИНАЛ

Делегација од Општина Битола, предводена од градоначалничката Наташа Петровска, викендов престојуваше во збратимениот град Епинал во Република Франција, на одбележувањето на празникот на заштитникот на градот, Св. Никола. Воедно, за време на прославата, беа одбележани и 50 години од збратимувањето на двата града. Во својот говор,за време на официјалниот прием во општинската зграда во Епинал, […]

Повеќе

ВЕНЕЦУЕЛСКИ ДРЖАВЈАНИН ПОД ИСТРАГА ЗА НЕОВЛАСТЕНО ПРОИЗВОДСТВО И ПУШТАЊЕ ВО ПРОМЕТ НА  НАРКОТИЧНИ ДРОГИ

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, постапувајќи по поднесена кривична пријава од Царинската управа, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст. 1 од Кривичниот законик. Станува збор […]

Повеќе

ИСТРАГА ПРОТИВ 20-ГОДИШЕН ЖИТЕЛ НА СКОПЈЕ ЗАРАДИ НЕДОЗВОЛЕНО ДРЖЕЊЕ ПУШКОМИТРАЛЕЗ 

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторило кривично дело – Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од чл.396 ст.2 во врска со ст.1 од Кривичниот законик. Имено, при извршен претрес во домот на осомничениот од страна на Единицата за […]

Повеќе

НИКОЛА ДИМИТРОВ ОД ДЕНЕСКА ВО РАБОТНА ПОСЕТА НА ФРАНЦИЈА

Од 10 до 12 декември 2018 година, делегација на Република Македонија,  предводена од ЗПВРМ и МВР Оливер Спасовски и МНР Никола Димитров, ќе реализира работна посета на Париз, Француска Република. За време на посетата, Министрите ќе земат учество на состанокот на високо ниво на француско-германската иницијатива за борба против недозволена трговија со лесно оружје во земјите […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: ДАЛИ СО СМЕСТУВАЊЕТО ВО МАЛИ ГРУПНИ ДОМОВИ, ЦАРОВСКА ЌЕ ОВОЗМОЖИ БОГАТЕЊЕ НА СВОИТЕ БЛИСКИ СОРАБОТНИЦИ ?

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска не се грижи за децата без родители. Наместо да се залага да им се обезбедат соодветни услови за живот, таа ги затвoра институциите каде тие се сместени, се вели во реакцијата на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ. Со сместувањето на децата со ваков статус во мали групни домови, Царовска […]

Повеќе

МТСП: ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА 60% ОД ДЕЦАТА ИЗВАДЕНИ ОД ИНСТИТУЦИИТЕ

На Меѓународниот ден на човекови права, Министерството за труд и социјална политика известува дека амбициозниот план- ниту едно дете под 18 години во Македонија да не биде сместено во социјална установа до 2020 година, чекор по чекор станува реалност. На крајот на 2018 година во нашите социјални установи ќе бидат сместени за 60% помалку деца […]

Повеќе

СДСМ: СЕ РЕШАВА ПРОБЛЕМОТ СО АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО ШТО ВМРО-ДПМНЕ 11 ГОДИНИ ГО ИГНОРИРАШЕ

11 години ВМРО-ДПМНЕ го игнорираше проблемот со загадувањето и со своите погубни криминални политики, директно придонесе кон зголемувбање на аерозагадувањето, се вели во соопштението на политичката партија СДСМ. Спротивно од таквиот игнорантски однос кон здравјето на граѓаните и животната средина од страна на ВМРО-ДПМНЕ, Владата предводена од СДСМ и сите институции активно и одговорно работат […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: СКОПЈЕ СО ДЕНОВИ Е НАЈЗАГАДЕНИОТ ГРАД ВО ЕВРОПА

СДСМ донесе само црнила за државата и граѓаните. Скопје со денови е најзагаден град во Европа, а меѓу десетте најзагадени во светот. Проблем со загадениот воздух имаат и Битола, Струмица, Кочани, Куманово и други градови, но власта ништо не презема. Ветуваа многу, а не реализираа ниту една мерка за подобрување на квалитетот на воздухот. Нивото […]

Повеќе

НОВА СТРАНСКА ИНВЕСТИЦИЈА БАУМЕР ВО КОЈА ЌЕ СЕ ВРАБОТАТ ДО 350 ЛИЦА

Вицепремиерот за економски прашања  Кочо Анѓушев и директорот на дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони Александар Младеновски, во присуство на  Марсел Фрај – оперативниот извршен директор на корпорацијата „Баумер“ и Новица Шотаровски – директор на фабриката „Баумер“ во Македонија, денеска извршија увид во градежните работи на производствениот погон на оваа швајцарска компанија во ТИРЗ Скопје 1, […]

Повеќе