ДЕДО И ВНУК ПОВРЕДЕНИ НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН ВО ШТИП

Такси возило утрово удри во двајца пешаци на пешачки премин во централното градско подрачје во Штип. Пешаците, кои биле дедо и внук, се здобиле со телесни повреди. Несреќата се случила утринава околу 8 часот, кога 65-годишниот пешак и неговиот осумгодишен внук преминувале на пешачки премин на мостот кај Стопанска банка, а во нив удрило такси […]

Повеќе

ЗАЕВ: УНАПРЕДУВАЊЕ НА МЕЃУСЕБНАТА ЕКОНОМСКА И ТРГОВСКА СОРАБОТКА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружен од заменикот на претседател задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Бардул Даути, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, министерот за економија, Крешник Бектеши и министерот за транспорт и врски, Горан […]

Повеќе

ЛИБЕРАЛНАТА ПАРТИЈА СЕ ПРИДРУЖУВА КОН ПОВИКОТ (ДВИЖЕЊЕТО) НА ГОЛЕМ БРОЈ УМЕТНИЦИ – „НЕ ГО ЧЕПКАЈ МКЦ”

МКЦ е бедем на културата кој подолго време работи беспрекорно, со една специфична енергија и неверојатно квалитетна понуда на културни настани. Има фантастичен тим, одлично раководство и директор кој доаѓа од јадрото на креаторите на програмата на МКЦ – и тоа треба така да остане и понатаму. ВД директорот Русе Арсов, е врвен професионалец кој […]

Повеќе

СДСМ: ПОДДРШКА НА ТЕХНОЛОШКИОТ РАЗВОЈ, ПОЧНУВА СО РАБОТА ДЕЛОВНО-ТЕХНОЛОШКИ АКЦЕЛЕРАТОР

Поддршката во развојот на нови технологии и помошта за новите домашни компании, остануваат дел од приоритетите на Владата предводена од СДСМ со цел обезбедување подобри услови за економски и технолошки напредок. Во таа насока започна и реализацијата на проектот Научно технолошки парк, кој што претставува место кое ќе привлекува бизниси, ќе го помага нивниот развој, […]

Повеќе

СДСМ: НАГРАДАТА ЗА ЗАЕВ И ЦИПРАС Е УШТЕ ЕДНО ПРИЗНАНИЕ ЗА УСПЕШНОСТА НА ПОЛИТИКИТЕ КОИ СОЗДАВААТ ПРИЈАТЕЛСТВО

Наградата  „Евалд Фон Клајст“  што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, е уште едно признание за успешноста на политиките кои создаваат пријателство и отвораат перспективи за граѓаните, за идните генерации, државите, за целиот регион. Желбата за подобра иднина ги надмина […]

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: ЗАЕВ ГИ ИЗЛАЖА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ И ГО КЛЕКНА ЗЕМЈОДЕЛИЕТО НА КОЛЕНА

Земјоделието е во катастрофална состојба. Над 60 илјади тони јаболка во ресенско стојат во магацините, на само 2 месеци пред крајот на сезоната. Јаболкарите кои треба да почнат со подготовка на плантажите за новата сезона немаат средства за обработка на нивите, се вели во соопштението на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ, Зоран Заев и Љупчо Николовски […]

Повеќе

ЈУБИЛЕЈ: ПРИЛЕПСКИОТ ТЕАТАР ОДБЕЛЕЖУВА 69 ГОДИНИ

Со прикажувањето на претставата „Пиреј“ од Петре. М. Андреевски, во режија на Љупчо Ѓоргиевски, вечерва (18 февруари) со почеток од 19.30 часот, театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп ќе одбележи 69 години од основањето. „Завесата во театарот за првпат се кренала на 18 февруари 1950 со изведбата на претставата ‘Кир Јања’, а низ годините во него […]

Повеќе

ЗАЕВ: НАЧЕЛНО ПОСТОИ СОГЛАСНОСТ ЗА КОНСЕНЗУАЛЕН ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ

Со средба со лидерот на ДУИ Али Ахмети, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев денеска ќе ги продолжи разговорите со коалициските партнери за изнаоѓање заеднички консензуален кандидат за престојните претседателски избори. -Денеска продолжуваме со средбите со политичките партии на нашите коалициски партнери од албанскиот блок. Прво ќе има средба со ДУИ, а потоа продолжуваме […]

Повеќе

ОДЛОЖЕНО СУДЕЊЕТО ЗА „ТАЛИР“

Судењето за предметот „Талир“, што се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ е одложено за 7 март поради отсуство на обвинетиот Илија Димовски. Како што информираше судијата Шабани, Димовски писмено го известил Судот дека е спречен да присуствува на рочиштето, бидејќи како пратеник и шеф на собраниската делегацијата во Парламентарното собрание на НАТО ќе […]

Повеќе

МЕЃУИНСТИТУЦИОНАЛНА КООРДИНАЦИЈА ЗА УТВРДУВАЊЕ НА ПРИЧИНИТЕ НА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА

Заради координација и поголема динамика во постапувањето на сите надлежни институции при утврдувањето на причините на автобуската несреќа што се случи на автопатот Скопје-Тетово кај с. Ласкарци, во Основното јавно обвинителство Скопје денеска се одржа работен состанок на претставници од надлежното обвинителство, Министерството за внатрешни работи, Бирото за судски вештачења, Машинскиот факултет во Скопје и […]

Повеќе