Kонкурс за стипендии „Борис Трајковски“ за школување во гимназијата „Нова“

Фондацијата „Борис Трајковски“ и Меѓународното училиште „Нова“ по 14. пат го распишаа конкурсот за стипендии за…

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи 53-та редовна седница

На денешната седница на Владата на Република Македонија, на предлог на Министерството за труд и социјална…

Град Скопје доставува потврди за бруто остварени приходи

Согласно со член 77, став 1 од Законот за персоналниот данок на доход (Службен весник на…

Стипендии за летни школи по чешки јазик 2018

Стипендии за 4 кандидати од Република Македонија за учество на летни школи по чешки јазик, 2…

Театарот за деца и младинци ќе одбележи две децении од „Убавицата и ѕверот“

Театарот за деца и младинци (ТДМ) денес, на 6 февруари 2018 година ќе одбележи 20 години…

Собраниска делегација во ЕП во Стразбур

Делегација на Собранието на Република Македонија од денеска до 8 февруари во Европскиот парламент во Стразбур,…

Паника на Волстрит, акциите во слободен пад

Паника завладеа вчера на Волстрит, каде главниот индекст на Њујоршката берза драстично се намали. Индексот Доу…

Времето денес: Сончево и суво, попладне зголемена облачност

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен…

Кога е време за неверство?

Никој не влегува во врска со идејата да мами или да чека да биде измамен. Во…

Надреалистички цртежи на влијателни личности

Уметникот Скот Шејдли создава забавни илустрации на луѓе кои некако влијаат врз историјата и размислувањето во…