Цената на нафтата расте – Се зголемува јазот меѓу населението и елитата

Трендот на поскапување на нафтата продолжува што се должи на повеќе економски фактори како растот на…

Најмалку 27 лица загинаа при двоен самоубиствен напад во Багдад

Најмалку 27 лица загинаа при двоен самоубиствен напад во центарот на Багдад, соопштија ирачките безбедносни сили… (Прочитајте…

Сценарија за предвремени избори во Грција

Иако грчкиот премиер Алексис Ципрас тврди дека неговата Влада ќе го истера докрај својот мандат, кој…

Лавров: Русија ќе го прифати името што ќе го договорат Атина и Скопје

Интензивирањето на разговорите за името на Македонија е поврзано со желбата на САД да ја внесат…

Амбасадорот на Бугарија во Р.М Иван Петков: Бугарија ја поддржува Македонија за влез во ЕУ

Бугарија ја поддржува владата на Република Македонија и сите институции, граѓанското општество и опозицијата да ја…

Петар Колев: Традиционалните партии се дел од проблемот а не од решението (ВИДЕО)

Членот на ИК на ГДУ, Петар Колев во изјава за охридската телевизија ТВМ во саботата истакна…

Абе: Јапонија сака обединета Европа и стабилен Западен Балкан

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе по синоќешната средба со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов во Софија изјави…

Анализа на МИА: Просечната плата доволна само за режиски трошоци и основни потреби

Државниот завод за статистика излезе со податок дека просечната месечна нето плата во октомври изнесува 23.356…

Василески, Арнаудов, Илиевски штрајкуваат со глад

Охридските пратеници Сашо Василески и Љубен Арнаудов како и Богдан Илиевски Бетмен од денес започнале штрајк…

Меси руши рекорди: Падна и рекордот на Милер

Меси на вчерашниот дуел против Реал Сосиедад се запиша во листата на стрелци за победа на…