УЕФА ЗА „СЛУЧАЈОТ МХИТАРЈАН“: НИЕ ДОБИВМЕ ГАРАНЦИИ ЗА НЕГОВА БЕЗБЕДНОСТ, АМА…

Европската фудбалска унија (УЕФА) со соопштение до јавноста порача дека обезбедила гаранции од највисоките тела во Азербејан и Владата на оваа земја за безбедноста на Ерменецот Хенрик Мхитарјан за финалето за една недела во Баку во Лига Европа, каде Арсенал и Челси ќе се судрат во трката за трофејот. Мхитарјан нема да патува во Баку […]

Повеќе

НАДЕЖИТЕ НА РАБОТНИЧКИ ГО ОСВОИЈА КАДЕТСКИОТ КУП НА МАКЕДОНИЈА

Надежите на скопски Работнички ги прегазија врсниците на Шкендија со 4-0 во кадетското куп финале и го освоија пехарот во денешната завршна пресметка на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во комплексот куќа на фудбалот. После триумфите на Кул Здравје во конкуренција на помлади петлиња и на Вардар во конкуренција на петлиња, Работнички е третиот освојувач на […]

Повеќе

МИХТАРИЈАН НЕМА ДА НАСТАПИ ПРОТИВ ЧЕЛСИ ВО ФИНАЛЕТО ОД ЛЕ

Финалето во Лига Европа (ЛЕ) се гра во Баку идната недела меѓу Арсенал и Челси, но тоа создаде голем проблем за „топчиите“, кои нема да може да сметаат на Хенрик Михтаријан поради политички причини, односно лошиот однос на Азербејџан и Ерменија. Михтаријан во групната фаза го пропушти мечот во Баку против Карабаг, зашто не смееше […]

Повеќе

МОРЕТО НА СИЦИЛИЈА ИСФРЛИ КИТ ПОЛН СО ПЛАСТИКА

Пцовисан кит со желудник полн со пластика е пронајден на плажа на италијанскиот остров Сицилија, објавија од „Гринпис“. Седумгодишниот кит бил исфрлен од морето во петокот на плажата во близина на градот Чефалу на Сицилија. Ова е петти таков случај во Италија во последните пет месеци, изјави активистката на „Гринпис“, Џорџија Монти. Последен пат морето […]

Повеќе

„МЛАДИТЕ ДОАЃААТ“, НАСТАП НА ТАЛЕНТИРАНИ УЧЕНИЦИ СО ФИЛХАРМОНИЈАТА

„Младите доаѓаат“ е насловот на претстојниот концерт на Филхармонијата, кој ќе се одржи овој четврток, 23 мај, во 20 часот. Следејќи ја традицијата, и оваа година со Филхармонијата ќе настапат млади, талентирани музички уметници, ученици од државните музички училишта во земјава, кои се избрани по пат на аудиција. Под диригентство на маестро Сашо Татарчевски ќе […]

Повеќе

СРБИЈА ВОВЕДЕ ДОЖИВОТНА ЗАТВОРСКА КАЗНА

Српските пратеници ги усвоија измените на Кривичниот законик, со кои се укинува затворската казна од 30 до 40 години и се воведува доживотна затворска казна затвор за најтешки кривични дела. Доживотната затворска казна е предвидена за тешко убиство, силување, обљуба над малолетно лице, бремена жена или немоќно лице, што е во рамки со предлогот на […]

Повеќе

РАБОТНИЧКИ И МЗТ СКОПЈЕ ВО ЗНАК НА ПРОТЕСТ ЌЕ ИГРААТ ПРЕД – ПРАЗНИ ТРИБИНИ!

Последното вечно дерби од регуларниот дел од сезоната, кое е закажано за утре во склоп на 10. коло од Суперлигата, не носи никакво резултатско значење бидејќи веќе се знае дека МЗТ Скопје ќе биде прв, а Работнички втор пред плејофот, но тоа не значи дека нема да биде интересно особено што ќе се одигра пред […]

Повеќе

НАЈДОБРИОТ ИГРАЧ ЧЛЕН НА СЛ КЛУБОТ ЌЕ СЕ ПОДНОВИ СО АВТОМОБИЛ

Финале на Типстер купот на Sport Life од 10 до 30 јуни! Членовите на СЛ клубот со своите типувања регистрирани на СЛ клуб картичката ќе се натпреваруваат сè до 30 мај, по што ќе се комплетира листата на финалистите кои ќе се натпреваруваат од 10 до 30 јуни, за главната награда – автомобил Peugeot 308. […]

Повеќе

ГРЧКАТА ОПОЗИЦИСКА НОВА ДЕМОКРАТИЈА ВОДИ ПРЕД СИРИЗА ВО ПРЕСРЕТ НА ИЗБОРИТЕ ЗА ЕП

Во пресрет на изборите за Европскиот парламент и локалните избори во Грција на 26 мај, најголемата опозициска партија во оваа земја, Нова демократија, ја задржува предноста над владејачката Сириза од 6,5 отсто, пренесува грчкиот весник „Катимерини“. Во анкетата објавена од грчкиот весник „Та Неа“, 30 отсто од испитаниците ги поддржуваат конзервативците, додека 23,5 отсто ја […]

Повеќе

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА НАПАДОТ ЗА НОВ НАСТАП ВО ЛШ ЌЕ ГО ЗАСИЛУВА СО – ИЛИЈА НЕСТОРОВСКИ?

Поранешниот европски шампион Црвена Звезда веќе една година го има на радарот македонскиот репрезентативец Илија Несторовски, па летово ќе се обиде да го донесе како големо засилување и со него да се нападне нов настап во Лигата на шампионите, објавија белградските медиуми. Несторовски е член на Палермо, но летово ќе биде слободен играч сооглед дека […]

Повеќе