Автобус со тинејџери вратени од Халкидики, ставен во изолација поради сомнителен на ковид-19

Автобус со тинејџери во кој имало и возрасни лица кои во понеделникот се вратиле од летување на Халкидики, Грција е ставен во изолација поради пациент сомнителен за ковид-19, објави СДК.

Според информацијата на порталот досега на четири патници им е издадено решение за изолација, а еден од нив е со симптоми на вирусот и утре ќе биде тестиран.

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) Ирена Сотирова-Бухова вели дека во моментов се прави епидемиолошка анкета на сите патници, додека еден од нив е со симптоми и ќе биде тестиран утре.Извор: zoom.mk

Претходна статија

Ако се избере изведувач следната година почнува изградбата на пругата кон Бугарија

Следна статија

Радев: РС Македонија мора да ја прекине дискриминацијата врз Бугарите

Најново од Вести