БЕЛГИЈА ГО ОБЈАВИ КОНЕЧНИОТ СПИСОК – ОТПАДНА БЕНТЕКЕ

/

Селекторот на белгиската фудбалска репрезентација, Роберто Мартинез го објави списокот со 24 играчи кои ќе патуваат на Мундијалот во Русија, а меѓу нив не е Кристијан Бентеке.

Шпанскиот стратег истакна дека одлуката да не го земе Бентеке била најтешка за него, но изјави дека веќе има двајца фудбалери на таа позиција.

„Одлуката за Бентеке ми беше најтешка. Но, тоа е за баланс во составот. Ние имаме двајца играчи кои ќе ја покријат позицијата 9. Мичи Батчуаи и Ромелу Лукаку ги зазедоа тие места, а како трета опција е Дрис Мертенс кој може да игра на таа позиција, изјави Мартинез.

Голмани: Тибо Куртоа, Симон Мињоле, Коен Кастелс

Одбрана: Јан Вертонген, Тоби Алдервилд, Томас Вермален, Лорен Симан, Томас Муние, Леандер Дендонкер, Дедрик Бојата, Винсент КомпаниСреден ред: Кевин Де Брујн, Муса Дембеле, Аксел Витсел, Маруан Фелаини, Јури Тилеманс, Торган Азар, Насер Чадли, Јаник Караско, Аднан Јанузај

Напад: Еден Азар, Ромелу Лукаку, Мичи Батчуаи, Дрис Мертенс

Извор: Sportski.mk

Претходна статија

„ЖЕЛЕЗНИОТ СВЕТИЛНИК“ НА ТАЛЕВ ЌЕ СЕ ИГРА НА СЦЕНАТА НА МНТ

Следна статија

GIF: МОМЕНТОТ КОГА НЕКОЈ ЌЕ ТИ СЕ ЗАЛЕПИ КО ДА НЕ ВИДЕЛ НЕШТО ПОСЛАТКО ОД ТЕБЕ

Најново од Истакнато

Невладини организации на македонски Бугари од РС Македонија со осуда за срамниот говор на омраза кон Бугарите и Бугарија на фудбалскиот натпревар меѓу РС Македонија и Бугарија во Скопје

Претставници на 10 граѓански здруженија на граѓани на РС Македонија, со бугарска национална самосвест, испратија писмо