Бугарскиот министер Стоев ја отвори реновираната галерија „Мисија“ на Државниот институт за култура со изложбата „Чудотворни икони и свети реликвии на Балканот“

/

Министерот за надворешни работи на Бугарија во техничкиот кабинет, Светлан Стоев ја отвори реновираната галерија „Мисија” на Државниот културен институт со изложбата „Чудесни икони и свети реликвии на Балканот”, соопшти прес -центарот на МНР, јави БТА.

„Ние сме само чекор подалеку од метежот и вревата во градот и институционалните немири, и оваа близина ни овозможува да мислиме дека денес се повеќе ни требаат мисии – мисии што носат цивилизациски вредности што се конструктивни и даваат позитивни резултати”, изјави Светлан Стоев.
Целиот напис прочитајте го овде.Извор: zoom.mk

Претходна статија

Пунктовите за вакцинација ќе работат и утре

Следна статија

Кацаров: Бугарија се подготвува да донира 51.000 дози вакцини против Ковид-19 за Република Северна Македонија

Најново од Вести