Кривична пријава против поранешниот градоначалник на Ново Село

Поранешниот градоначалник на општина Ново Село (Б.В.) доби кривична пријава за злоупотреба на службената положба и…

Ердоган во Париз ќе се обиде да ги поправи врските со ЕУ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган патува во Париз каде ќе се сретне со својот колега Емануел…

Aпелација ги чека жалбите за продолжениот притвор на осомничените за крвавиот четврток

До Апелацискиот суд во Скопје нема пристигнато жалби на адвокатите на осомничените за крвавиот четврток за…

Антиќ: Ќе се вратам во репрезентацијата, но само во еден случај

Перо Антиќ е навистина актуелен во српската спортска јавност на почетокот на новата 2018 година, па…

Бутарис: Прашањето за името излезе од колосек поради глупостите на политичарите

Глупостите на политичарите, според солунскиот градоначалник Јанис Бутарис се „виновни“ што, како што вели „прашањето за…

Ајатолахот Али Хаменеи: Непријателите ги предизвикаа протестите во Иран

Иранскиот врховен лидер, ајтолахот Али Хаменеи, ги обвинил вчера непријателите на Иран дека сакаат да ја…

ПЛО: Правата на Палестинците не се на продажба

Палестинската ослободителна организација (ПЛО) соопшти дека „правата на Палестинците не се на продоажба“, реагирајќи ги заканите…

Државни патишта по скратена постапка вработува 93 инкасанти за патарините

Јавното претпријатие за државни патишта денес распиша оглас по скратена постапка за времено вработување на 93…

Можни промени во Кабинетот на Ципрас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас размислува за промени во својот Кабинет, кои би биле извршени по 22…

ВМРО-ДПМНЕ: Пет отсто од собранискиот состав е во притвор

Постапките кои што се спроведуваат против бранителите на Уставот се незаконски и правно неосновани, притворените лица…