Честитка по повод големиот празник раѓањето Христово – Божиќ

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –…

Заев: Божиќ нека ни биде причина за неминлива радост, за да ја споделуваме со сите, во сите наши претстојни предизвици

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, по повод верскиот празник Божик – Рождество Христово,…

Бадник – предвестие за Божиќ, Христовото раѓање

Бадник е денот пред Божиќ. Празник пред празникот. Најава на празникот. Очекување на Христовото раѓање. Првите…

Возете внимателно, влажни коловози на патиштата

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите…

Сончево време со температура до 15 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала облачност. Ќе дува слаб ветер…

Се забрзува темпото за името, Заев во Давос, Османи во Атина, Столтенберг во Скопје

Македонците не се единствените наследници на Александар Македонски, вели во интервју за грчката телевизија Алфа, премиерот…

Средба на Ердоган и Макрон во Париз

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска рече дека не е возможен напредок во обидите на Турција да…

Таравари започна кампања „Вистината за ДУИ“

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари најави кампања „Вистината за ДУИ“ која како што рече ќе ги…

УСАИД одбележа 25 години од работата во Македонија

Американската агенција за меѓународен развој во Македонија, УСАИД, годинава ја одбележува 25 – годишнината од работата…

А. Ковачев: Владата и Црквата се должни да и помогнат на Македонија

Она што е важно е дека Бугарската Православна Црква ја презеде подадената  рака од нашите собраќа…