РЕМЕНСКИ ГО СОВЕТУВА БУЧКОВСКИ ДА НЕ ОДИ ВО БУГАРИЈА ПРЕД ДА Ѝ ГО ПРОЧИТА ТРУДОТ ЗА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО ВО СОСЕДСТВОТО

Поранешната потпретседателката на Собранието од редовите на СДСМ Фросина Ременски ,преку Фејсбук  на специјалниот претставник на…

МАНУ УКИМ И МПЦ-ОА СО МЕМОРАНДУМ БАРААТ ДА СЕ УВАЖУВААТ НЕ САМО ОБЈЕКТИВНИТЕ ФАКТИ ТУКУ И НИВНАТА ИНТЕРПРЕТАЦИЈА

Во овие судбински денови за европската иднина на македонската суверена и самостојна Република, ние, легитимните претставници…

ВМРО-ДПМНЕ СО НАД 500 АМАНДМАНИ БЛОКИРА ИЗМЕНИ ВО ЗАКОНОТ ЗА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА (ВИДЕО)

ВМРО-ДПМНЕ поднеле над 500 амандмани за измените за Законот за здравствена заштита, изјави денеска Мартин Костовски,…

„КУПИ СО СРЦЕ“- ДОБРОТВОРНА ИНИЦИЈАТИВА НА СОПРУГАТА НА БУГАРСКИОТ АМБАСАДОР ВО МАКЕДОНИЈА БИЛЈАНА АНГЕЛОВА И ЗДРУЖЕНИЕТО „ВО МОЈОТ СВЕТ“

По повод светскиот ден на лицата со посебни потреби е отворена нова facebook страна „Купи со…

ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА ВО КОВИД-ЦЕНТРИТЕ ВО СКОПЈЕ СЕ ПРИМЕНИ 49 НОВИ ПАЦИЕНТИ

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 49 нови пациенти поради…

ДИМКОВСКИ: НЕОЧЕКУВАНО НИСКИ ЦЕНИ НА ТУТУНОТ

Во првите денови од откуп на тутунот, постигнати се цени од 140, 160 па и 170…

ПУТИН НАРЕДИ „МАСОВНА“ ВАКЦИНАЦИЈА ЗА КОРОНАВИРУС ОД СЛЕДНАТА НЕДЕЛА

Претседателот на Русија Владимир Путин и нареди на владата следната недела да започне „масовна“ вакцинација за…

СЕ СПУШТА ВОЗРАСНАТА ГРАНИЦА ЗА ЛИЧНА АСИСТЕНЦИЈА ОД 18 НА ШЕСТ ГОДИНИ ЗА ДЕЦА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

Премиерот Зоран Заев денеска по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост – 3 Декември учествуваше…

КАНАБИСОТ ОТСТРАНЕТ ОД СПИСОКОТ НА НАЈОПАСНИ ДРОГИ НА ОН

Комисијата на ОН за наркотици го отстрани канабисот од списокот на најопасни дроги, на кој се наоѓаат и…

ДЕНДИАС И ЗАХАРИЕВА РАЗГОВАРАЛЕ ЗА ПЕРСПЕКТИВИТЕ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН

Министрите за надворешни работи на Грција и Бугарија, Никос Дендиас и Екатерина Захариева, телефонски разговарале за…