(ВИДЕО) ЗАЕВ: НАШИОТ ПРИРОДЕН ДОМ Е ЕВРОПСКАТА УНИЈА МЕЃУ ПРОСПЕРИТЕТНИТЕ ЕВРОПСКИ НАЦИИ

Премиерот Зоран Заев по повод Денот на Европа – 9 Мај, истакна дека денеска одбележуваме еден…

ШЕСТ ГОДИНИ ПО „ДИВО НАСЕЉЕ”- ДА НЕ СЕ ПОВТОРИ И ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ

Денеска се навршуваат шест години од оружената престрелка во кумановско „Диво Насеље“ во која загинаа осум…

КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ПРВАТА ПРОБА НА ГАРВАНЛИЕВ- МАКЕДОНСКАТА ЕВРОВИЗИСКА ДЕЛЕГАЦИЈА ПРИСТИГНА ВО РОТЕРДАМ

Нашиот евровизиски претставник Васил Гарванлиев заедно со евровизиската делегација од вчера е во Ротердам, Холандија, каде…

ДЕЛ ОД УНИФОРМИРАНАТА ПОЛИЦИЈА ДЕНЕСКА ИЗЛЕЗЕ НА ПРОТЕСТ

Полицајците ја соблекоа униформата и излегоа на протест. Се собраа пред зградата на МРТВ, дел пешки,…

АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ СО РЕАКЦИЈА ЗА СРЕДБАТА ПЕНДАРОВСКИ – МИЦКОСКИ

Алијанса за Албанците реагираше остро на средбата Пендаровски – Мицкоски. Според опозициската партија, со вчерашната средба,…

ПРИВЕДЕНА СКОПЈАНКА ПОРАДИ НАПАД НА ПОЛИЦАЈЦИ

Четириесет и четиригодишна жена од Скопје синоќа била приведена во Карпош бидејќи се однесувала агресивно кон…

„ГРАФИТИ ФЕСТ“ ВО КУМАНОВО

Десетмина уметници од државата денеска цртаа графити на манифестацијата „Графити фест“ која се одржа во Куманово,…

БРИТАНИЈА ОД 17 МАЈ НА СВОИТЕ ТУРИСТИ ЌЕ ИМ ДАВА КОВИД ПАСОШИ

Британските туристи од 17 мај ќе добијат ковид пасоши, под услов да ги примиле двете дози…

ВАКЦИНИРАНИ НАД 97 ИЛЈАДИ ГРАЃАНИ, ПОВЕЌЕ ОД 250 ИЛЈАДИ СЕ ПРИЈАВИЛЕ НА „VAKCINACIJA.MK“

Министерството за здравство информира дека заклучно со вчера во цела држава вакцинирани се 97.004 граѓани, а…

МИШЕЛ: ЕУ СКЕПТИЧНА ЗА УКИНУВАЊЕТО НА ПАТЕНТИТЕ ЗА ВАКЦИНИ

Европската Унија е скептична за тоа дали е корисно да укинат правата на интелектуална сопственост на…