ВМРО-ДПМНЕ: Судската власт да не биде алатка за политичка пресметка

Во интерес на демократијата и владеењето на правото, судовите не треба да бидат соизвршители на политички…

Крива Паланка ќе добие европски пари за развој на туризмот

Речиси 200 илјади евра ќе добијат општините Витина од Косово како апликант и Општина Крива Паланка…

Одобрена екстрадицијата за двајцата бегалци Грујевски и Бошкоски

Судот во Солун ја одобри екстрадицијата за поранешните началници на УБК, Горан Грујевски и Никола Бошкоски,…

Заев за грчка ТВ Алфа: Македонците не се единствени наследници на Александар Велики

За името и решение во првите шест месеци од годинава, за Ципрас, Каменос и Мицотакис, за…

Секој ден “фрчат“ нови вработувања во Владата, министерствата и државните фирми

Продолжува трендот на нови вработувања во државната администрација. Само во последните неколку дена објавени се огласи…

15 милиони денари за отпочнување на проектот за гасификација на Битола

Петнаесет милиони денари од буџетот на општина Битола за 2018 година се планирани за отпочнување на…

Мерки против неконтролирано горење отпад на нестандардни депонии

Ажурираниот национален имплементационен план за редукција и елиминација на перзистентните органски загадувачи опфаќа и препорачува повеќе…

Владата ја одобри првата гринфилд инвестиција од Планот за економски раст

Владата на вчерашната седница донесе одлука за согласност на Договорот за долготраен закуп на градежно земјиште…

Мицковски: ВМРО-ДПМНЕ е против промена на Уставот и уставното име

Новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски во синоќешното интервју за МТВ, осврнувајќи се на актуелните случувања…

Кворумот пресуден дали во вторник ќе се гласа Законот за јазици

Расправата во Парламентот на  првиот работен ден по празниците – деветти јануари, ќе се фокусира на…