Атина ги искритикува ставовите на грчката црква за терминот „Македонија“

Според грчките медиуми, тамошното МНР упатило остра критика кон ставовите што грчката црква ги изнесе јавно…

Обвинетите за обидот за убиство на Зијадин Села на 26 јануари седнуваат на обвинителна клупа

На 26 јануари почнува судењето за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села од крвавиот четврток,…

Димитров на средба со Коѕијас

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска треба да се сретне со неговиот грчки колега Никос…

Собранието ќе гласа за законот за јазиците и за уставни судии

Во Собранието на Македонија за денеска е закажано продолжение на пет собраниски седници, а на првата…

ВМРО-ДПМНЕ повторно бара демократија и слобода за патриотите

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ повторно реагира на притворите за лицата од 27 април кои учествуваа во…

Облачно време со температури до 11 степени

Во Македонија денеска времето ќе биде променливо облачно, а попладне во западниот дел од земјата се…

ВМРО-ДПМНЕ во петок ќе бира нов Извршен комитет

ВМРО-ДПМНЕ во петок ќе го избере новиот Извршен комитет на партијата. Според неофицијалните информации кои ги…

Хенли паспорт индекс: Македонците без виза можат да патуваат во 112 држави

Македонија се наоѓа на 46. место на ранг листата на пасоши според бројот на држави во…

ВМРО- ДПМНЕ: Судот не смее да биде соучесник во конструираниот прогон за тероризам на македонските патриоти

Невини луѓе, без никаква правна основа, политички се држат во притвор во Истражниот затвор Скопје. Правосудните…

Собранието стартуваше и без кворум и без опозиција

Собранието вчера ја одложи пленарната седница за Законот за јазиците и за изборот на новите уставни…