(ВИДЕО)ТРАГЕДИЈА ВО УКРАИНА: 22 ВОЕНИ ЛИЦА ГО ЗАГУБИЈА СВОЈОТ ЖИВОТ ВО ПАД НА ВОЕН АВИОН

Во пад на украински воен авион, во Харковската област, загинаа најмалку 22 лица, соопштија украинските власти.…

(ВИДЕО) ЧЕТИРИ ЛИЦА ПРОБОДЕНИ СО НОЖ ВО БЛИЗИНА НА РЕДАКЦИЈАТА НА „ШАРЛИ ЕБДО“

Најмалку четири лица се повредени во напад со нож во близина на поранешните канцеларии на францускиот…

СЛОВЕНИЈА СО РЕКОРДЕН БРОЈ НОВОЗАРАЗЕНИ ОД КОРОНАВИРУС

Во Словенија, потврдени се 192 ново заразени со коронавирус во последните 24 часа од направен 3645…

ЕУЛЕКС ВЛЕЗЕ ВО ПРОСТОРИИТЕ НА ВЕТЕРАНИТЕ НА УЧК

Специјалните единици на ЕУЛЕКС влегоа во канцелариите на организацијата на ветераните на Ослободителната војска на Косово…

СНОУДЕН ЌЕ ГИ ПРЕДАДЕ ПРИХОДИТЕ ОД СВОЈАТА КНИГА ЗА МАСОВНОТО ПРИСЛУШКУВАЊЕ НА АМЕРИКАНСКАТА ВЛАДА

Поранешниот припадник на Агенција за национална безбедност на САД Едвард Сноуден се согласи да ги предаде…

ЛЕКАР ОД БУГАРИЈА: „НЕ МОЖЕ СЕКОЕ ДЕТЕ ШТО ЌЕ КИВНЕ ДА ОДИ ВО ИЗОЛАЦИЈА“

„Не треба училиштата да бидат затворени“, изјави д-р Николај Брнзалов, заменик-претседател на Бугарската лекарска комора во…

ШВЕДСКИОТ МОДЕЛ НА ПАТ ДА ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ

Дански епидемиолози тврдат дека Швеѓаните се на пат да ја победат заразата со коронавирус, благодарение на…

ДОЖИВОТНА КАЗНА ЗАТВОР ЗА ТЕРОРИСТИТЕ КОИ ГО ИЗВРШИЈА НАПАДОТ НА АЕРОДРОМОТ САРАФОВО ВО БУГАРИЈА

Доживотна казна затвор без право на замена добија двајцата обвинети за бомбашкиот напад на аеродромот „Сарафово“…

УАПСЕНА ЖЕНА КОЈА Е ОСОМНИЧЕНА ЗА ПИСМОТО СО РИЦИН ЗА ДОНАЛД ТРАМП

Американската полиција уапси жена под сомнение дека го испратила писмото до Белата куќа со смртоносниот отров…

ЕВРОПСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЛЕКОВИ ОДОБРИ УПОТРЕБА НА ДЕКСАМЕТАЗОН ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА КОВИД-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19…