КОНЦЕРТ ЗА НИКОЛА БАДЕВ ВО МАКЕДОНСКАТА ОПЕРА И БАЛЕТ

На Есенските музички свечености, вечерва од 20 часот во Македонската опера и балет (МОБ) ќе се одржи концерт во чест на еден век од раѓањето на доајенот на македонската народна песна Никола Бадев и неговите 70 години во етерот. На концертот ќе настапат Гоце Цоневски, Круме Спасовски, Ванчо Тарабунов, Душко Георгиевски, Зуица Лазовска, Наум Петрески, […]

Повеќе

„ЈАБОЛКИ И КРУШИ ЗА УМЕТНИЧКИ ДУШИ” AКУСТИЧЕН КАБАРЕ КОНЦЕРТ

Овој концерт е симбиоза на музика и театар и ќе ги исполни сите сетила на публиката, а ја издвојува Мијата како мултиталентиран артист која успева да раскаже приказна сублимирана од нејзините авторски песни. Домаќинска, Еден ден, Верувам во себе и други, публиката ќе ги доживее одново и на многу поинтимен начин . Учествуваат: Мијата (вокал), […]

Повеќе

ВО СКОПЈЕ СЕ СНИМААТ УРБАНИТЕ СЦЕНИ ОД ФИЛМОТ „ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ

Во Скопје деновиве се снима современиот, урбан дел од филмот-диптих, „Врба“ на Милчо Манчевски, откако заврши снимањето на делот од 17 век, кој од октомври се работеше во Мариово, Преспа и Трескавец. Режисерот Манчевски за медиумите изјави дека штотуку се вратил од 17 век каде што, рече, си поминал многу убаво со ликовите Донка и […]

Повеќе

„КЛЕОПАТРА“ НА 13 И 17 НОЕМВРИ НА СЦЕНАТА НА МОБ

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу аспекти ги надминува рамките на класичниот балет, кој има одличен прием кај нашата публика и ќе биде изведен на 14 и 17 ноември со почеток во 20 часот. За „Клеопатра“ специјално компонираната музика е на авторката Нерија Голдберг од Литванија, кореограф е реномираниот Василиј Медведев […]

Повеќе

ЗА ПРВ ПАТ 60 ЛИКОВНИ УМЕТНИЦИ ОД МАКЕДОНИЈА ОРГАНИЗИРАНО ЌЕ ПРЕТСТАВАТ СВОИ УМЕТНИЧКИ ТРУДОВИ ВО ШВЕДСКА

Ликовните уметници Гордана Винчиќ и Игор Љубовчевски-Љубац отворија самостојни изложби под наслов “Идентитет” и “Релации” на 6 Ноември во Домот на Културата “25 Мај” во Валандово. Изложбата беше посетена од голем број на љубители на уметност и представници на општината. Уметниците беа интервјуирани од радио Валандово и дочекани од граѓаните со огромно гостопримство. Изложбата која […]

Повеќе

РОДЕНДЕНСКА ДРУЖБА СО ЛИЦАТА ОД ДОМОТ „МАЈКА ТЕРЕЗА“

По повод роденденот на општина Карпош, денеска, градоначалникот Стефан Богоев го посети Домот за стари лица „Мајка Тереза“ во Злокуќани, кој е во состав на ЈЗУ Геронтолошкиот завод „13-ти Ноемви“. – Општина Карпош прославува 42 години од своето постоење, и за таа цел, веќе две недели, имаме бројни активности со кои го одбележуваме, за нас, […]

Повеќе

ИЗЛОЖБА НА СЛИКИ ОД MЕЃУНАРОДНАТА ЛИКОВНА КОЛОНИЈА „ОХРИД 2018“

Во организација на Националниот сојуз на лица со телесен инвалидитет на Македонија „Мобилност Македонија“, денеска во „Порта Македонија“ ќе биде отворена изложба на слики од деветтата Mеѓународна ликовна колонија „Охрид 2018“. Изложените ликовни дела се изработени од академски сликари и талентирани лица со телесен инвалидитет. На ликовната колонија учествуваа уметници од Македонија, Србија, Хрватска и […]

Повеќе

ПРЕДАВАЊЕ „АФРИКАНСКИОТ КОЛОНИЈАЛИЗАМ И ВОАЈЕРИЗАМ: РАЗЛИКАТА КАКО СПЕКТАКЛ“

Денеска (8 ноември) во 12 часот, проф. д-р Илина Јакимовска од Институтот за етнологија и антропологија при Природно-математичкиот факултет – УКИМ ќе одржи предавање на тема „Африканскиот колонијализам и воајеризам: разликата како спектакл“… Ова предавање се одржува во рамките на изложбата „Духовите на Африка“. Предавањето ќе се концентрира на начинот на визуелно претставување на африканските […]

Повеќе

ВО ТУРСКИОТ ТЕАТАР ПРЕМИЕРА НА ПРЕТСТАВАТА ЗА МЛАДИНЦИ „АНА И ХАНА“

Tурскиот театар вечер (8 ноември) во 19:00 часот на сцената на Театарот Комедија премиерно ќе ја изведе претставата за младинци „Ана и Хана“, во адаптација и режија на Драгана Гунин… Во претставата, која е работена според мотиви од „Дневникот на Ана Франк“, настапуваат: Емине Халил, Жале Османли, Инес Радончиќ, Хакан Даци, Фунда Ибрахим, Един Јакуповиќ […]

Повеќе

ВО КОЧАНИ ЌЕ НАСТАПИ КАНАДСКОТО ДУО ЕЛСИАН

На 20 ноември, во Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани, ќе настапи канадското дуо Елсиан, кое е на европска турнеја и за прв пат ќе гостува во Македонија. Пејачката Елсиан Каплет е мултиинструменталист со извонреден глас, а Стефан Сото е талентиран, самоук и инстинктивен тапанар. Бендот е основан во 2000 година во Монтреал и […]

Повеќе