Реализирани 110 проекти од драмска дејност во 2017

Во програмата за драмска дејност на Министерството за култура за 2017 година реализирани се вкупно 110…

Вевчанскиот карневал ќе се одржува од 12-ти до 14 јануари

Од 12-ти до 14 јануари годинава, во Вевчани ќе се одржи традиционалниот Вевчански карневал. Како што најавија…

Традиционален Божиќен концерт на хорот Св. Злата Mегленска

Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“  по повод празникот Христовото раѓање-Божиќ, на 7 јануари (недела) со…

Објавен бестселерот „Снеговите на љубовта“ на Нермин Безмен

Во издание на „Бата прес“ деновиве на македонски јазик се објави историскиот роман – бестселер „Снеговите…

Василичарскиот концерт на МОБ годинава со ретро рок и поп хитови

Македонската опера и балет и оваа година ќе го организира традиционалниот концерт за Василица. Насловен е…

Џијан Емин неделава ќе диригира на два концерти во Будимпешта во салата МУПА

Џијан Емин ќе диригира на концертите насловени „Миртил-Париз симфонија“, на кои како солист ќе настапи Миртил…

Толкувачки приближувања кон иконата на Рождеството Христово

Несомнено, православната икона на Рождеството Христово е најинтересниот случај во иконографиjата, од толкувачки, догматски поглед. Се…

Започнуваат програмите во Европските престолнини на културата-Леуварден и Валета

Холандскиот град Леуварден и Валета, главниот град на Малта, од денеска ја делат титулата „Европска престолнина…

Емигрант

Мили сине, Сонценце мое скaпоцено, единствено и сакано. Ти се молам не лути се дека ти…