АКО ОБОЖАВАТЕ ПАЛАЧИНКИ ПРОБАЈТЕ ГО ОВПОЈ РЕЦЕПТ

Потребни состојки: 200гр.- брашно 1- лажица шеќер 1- лажичка прашок за пециво 1/2- лажичка сода бикарбона 1/4- лажичка сол 2- јајца 250мл.- млеко 3- лажици зејтин Подготовка… Во еден длабок сад ставете ги сувите состојки и промешајте ги. Во друг длабок сад ставете ги јајцата, млекото и зејтинот и убаво изматете ги….јас матев со жица […]

Повеќе

ПОЛНЕТА ТОРТА СО СИРЕЊЕ И ЗЕЛЕНЧУК

Потребни состојки за подготовка на тестото: – брашно – 550 – 600 гр. – 1 пакетче сув квасец – 3 лажици маслиново масло – вода- 300 ml (ладна) – 1 лажичка сол – 1 лажичка шеќер Потребни состојки за подготовка на филот: – 2 пиперки -(по можност зелена и црвена) – 1 домат – моркови- […]

Повеќе

БРЗИ И ЛЕСНИ КОЛАЧИЊА

Ви предлагаме денес да подготвите многу вкусни и брзи колачиња. Готвењето е лесно и едноставено, сите производи се исклучително лесно достапни. Потребно е минимално време за печење, а на крајот резултатот е во најмала рака – пристоен! Училишната година е на прагот и веруваме дека со ова бар за момент ќе им го продолжите летото […]

Повеќе

ЗОШТО Е ДОБРО ДА ЈАДЕМЕ ЛУТО?

Зачинетата храна се вреднува низ целиот свет, бидејќи зачините додаваат посебен вкус на јадењето. Сепак, оние кои сакаат зачинета храна треба да знаат и да бидат внимателни околу нивните ефекти врз телото на ловекот. Неодамнешните студии покажаа дека употребата на зачини во секојдневните оброци може да донесе значителни здравствени придобивки. Покрај нивниот пријатен вкус, ароматизираните […]

Повеќе

ШТО ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ЗА ПОДОБАР ИМУНИТЕТ ВО ЕСЕН?

Есента знае да биде тешка за човечкото тело. Тоа е време кога телото е нападнато од бројни респираторни вируси и бактерии кои предизвикуваат настинки, кои пак ја ослабуваат одбраната на телото и доведува до влошување на здравствената состојба. Како да не се разболите на есен? Што да направите за да го подобрите здравјето и имунолошкиот […]

Повеќе

МЕНТАЛНОТО ЗДРАВЈЕ И ИСХРАНАТА

Исхрана е еден од очигледните, но се уште недоволно изучените фактори во областа на менталното здравје. Според британската фондацијата за ментално здравје, речиси две третини од оние кои не страдаат од ментални пореметувања користат свежо овошје или овошен сок секој ден. Оние кои се жалат на ментални проблеми, јадат помалку здрава и нездрава храна (чипс, […]

Повеќе

7 ЧЕКОРИ ВО БОРАБАТА ПРОТИВ ЗАВИСНОСТА ОД ШЕЌЕР

Шеќерот придонесува за производство на допамин и серотонин (хормони на задоволство). Сте забележале дека чувството на среќа што го доживувате кога јадете, на пример, чоколадо, брзо преминува во чувство на раздразливост и нервоза после консумирањето. Современите експерти дошле до заклучок дека шеќерот е вистински наркотик, а отстранувањето на зависноста од шеќер може значително да ја […]

Повеќе

СИРОВАТА ХРАНА – ПАТ КОН ЗДРАВЈЕТО

Наместо да држите многу различни диети, можете едноставно да го јадете само она што ни е дадено директно од природа, без притоа да ги „уништувате“ полезните својства на производите со термичка обработка. Пред веќе подолго време е докажано дека при висока температура храна губи околу 90% од полезните витамини и минерали, а патем во процесот […]

Повеќе

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ ДА ПИЕТЕ ВОДА

Водата е неопходен елемент во човечкиот живот и нејзината главна компонента. Всушност, водата е околу 65% од човечкото тело и е присутна во сите телесни ткива: мускули (75% вода), крв (80% вода), маснотии (30% вода) или коски (22% вода). Со оглед на овие податоци, не е изненадувачки колку функции се извршуваат со помош на водата […]

Повеќе

ВО ФИНСКАТА АРМИЈА СЕ ВОВЕДУВА ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВЕГЕТАРЈАНСКИ ДЕН

Во менито на припадниците на финските одбранбени сили ќе се зголеми бројот на вегетаријанските јадења, а еден ден неделно ќе биде потполно вегетаријански, изјави во вторникот шефот на логистичкиот центар на одбранбените сили Еја Пулки. Од листата на вегетаријански јадења, рибата ќе биде исклучена, но ќе бидат дозволени млечни производи и пилешки јајца. Меѓу другото, […]

Повеќе