ТЕСТ: ШТО ОТКРИВА ЗА ВАС НАЧИНОТ НА КОЈШТО ГО ДРЖИТЕ ВАШИОТ ТЕЛЕФОН

Според статистичките прогнози, во 2020 година ќе има речиси 3 милијарди корисници на паметни телефони во светот, а начинот на кој го користите овој уред може да открие многу за вашиот карактер, дури и за некои ваши неочекувани карактеристики. Денес подготвивме интересен тест кој се заснова на начинот на кој најчесто го држите вашиот телефон. […]

Повеќе

„ПАДНАА“ ИНСТАГРАМ И ФЕЈСБУК

Корисниците ширум светот од утрово не можат да користат Инстаграм, Фејсбук и Фејсбук месинџер. Фејсбук месинџер, апликацијата за испраќање пораки во поголемиот дел од светот траеше само околу половина час. Дефектот не е секаде отстранет. Социјалната мрежа не работеше и во Македонија.

Повеќе

(ФОТО)ГРУЕВСКИ СО МОЌНА ПОРАКА ДО УЧЕСНИЦИТЕ ВО ВЕЧЕРАШНИОТ ПРОТЕСТ!!!

Поранешниот премиер Никола Груевски преку својот профил им се обрати  на сите што нема да седат дома по влечки туку ќе протестираат против уставните промени. Еве што им порача Груевски на учесниците во протестот: Веста има хумористичен карактер и нема за цел да го навреди ниту г-нот Груевски, ниту луѓето што ќе земат учество во […]

Повеќе

ЗА ПРАЗНИКОТ СВ НИКОЛА УМС НА ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ОРГАНИЗИРА ПЛАНИНАРСКА ТУРА „ОД СКОПЈЕ ДО БУДИМПЕШТА“

Од извори блиски до портирот на Белата палата ексклузивно дознаваме дека Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во очи на големиот христијански празник Св. Никола ќе организира планинарска тура „Од Скопје до Будимпешта“. Идејата е преземена од познатата во блиското минато „Штафета младости“ посветена на доживотниот претседател и пратеник на Господ во Југославија- Јосип Броз […]

Повеќе

ШТО НАВИСТИНА Е ВАЖНО?

Мудроста, а не богатството, е важна во мажот. Верноста, а не убавината, е важна кај жената. Во пријателот, добрината е важна, а не празните зборови. Во вашиот љубен е важно трпението, а не побарувањата. Здравјето е важно за телото, а не стројноста. Во зборовите важен е смисолот а не како и кој ги изговара.

Повеќе

(ВИДЕО) ТЕЛ АВИВ- ДВА ГРАДА ВО ЕДНО

Тел Авив е најголемиот град во Израел. Тој е млад град – постои околу 100 години, и се одликува со карактер на јужноевропската архитектура. Градот е објавен во текот на 2003 година од страна на УНЕСКО за светско културно наследство. Тел Авив ги вклучува и Јафо, еден од најстарите градови во Блискиот исток. Градот е […]

Повеќе

7 ВИСТИНИ ЗА ЖИВОТОТ КОИ СИТЕ НИЕ ПОНЕКОГАШ ГИ ЗАБОРАВАМЕ

Смешно е и во исто време трагично, кога секојдневните грижи се толку големи што не гледаме подалеку од нашиот нос. Понекогаш сите ние се однесуваме како да сме единствената жива личност во Универзумот. Во такви моменти, потребно е да се запрашаме: Како изгледаат нашите проблеми наспроти страдањата со кои се соочуваат некои луѓе? Ги забележуваме […]

Повеќе