ТАЈНАТА ЗА ДОЛГОВЕЧНОСТА Е ЕДНА ЧАША…

Би сакале да ви раскажеме за една американка, која на неверојатен начин успева да биде витална и здрава дури и во 109-тата година од животот. Станува збор за Ени Вилсон од американската држава Северна Каролина. Во едно интервју за локален медиум таа вели дека не постои тајна за нејзината долговечност. Важно е да се напомене […]

Повеќе

СПОРЕД НАУЧНИЦИ ОД САД АСПИРИНОТ МОЖЕ ДА БИДЕ СМРТОНОСЕН

Истражувачи од САД предупредуваат за смртоносен ризик од употребата на аспиринот, дури и во мали дози, објави CNN. Американскиот колеџ за кардиологија и Американската асоцијација за срце анализирале податоци од 13 студии во кои земале учество повеќе од 130.000 лица на возраст од 42 до 74 години без срцеви заболувања и без преживеан мозочен удар, […]

Повеќе

КАКО ДА СЕ ГРИЖИТЕ ПОМАЛКУ?

👉Така што ќе сфатите дека преголемата грижа, не го решава проблемот. Добар план и акција се потребни.👉Ќе увидите колку многу време трошите на грижа, колку е тоа исцрпувачко, стресно и многу често неосновано.👉Ќе живеете свесно и присутно во моментот, наместо да правите катастрофични сценарија за иднината што можеби никогаш нема да се случат.👉Ќе направите разлика […]

Повеќе

ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА КРВНИОТ ПРИТИСОК ЈАДЕТЕ ОБЕЗМАСТЕНА ИЗВАРКА И МЛЕКО

Високиот крвен притисок многу често поврзан со стресот и анксиозноста, велат експертите. Како што покажуваат студиите, можете да го намалите високиот крвен притисок со производи кои содржат магнезиум. Под дејство на овој микроелемент, мускулите се релаксираат, садовите се шират и крвниот притисок се нормализира. Ако телото хронично не ги добива хранливите материи што му се […]

Повеќе

ХРАНИ КОИ ЌЕ ВИ ПОМОГНАТ ДА СЕ ЧУВСТВУВАТЕ ПОДОБРО

Дали знаете што е заедничко помеѓу киселите краставички и маслинките? Не само што се вкусни, туку и во мали количини може да ги олеснат стомачните тегоби. Секој ден за нас е различен. Има денови во кои се чувствуваме енергични и оние во кои изгледаме дека не сме во рамнотежа со нашите тела. Болката и непријатноста […]

Повеќе

ХРАНЛИВИ СОСТОЈКИ КОИ ГО НАМАЛУВААТ КРВНИОТ ПРИТИСОК

Високиот крвен притисок е тивок убиец. Може да биде дел од нашите животи без да сме свесни за тоа. Главоболката што одминува е еден од најчестите симптоми дека нешто не е во ред со нашиот крвен притисок. Причините за хипертензијата се кријат во стресот, нашиот начин на живот, земањето на одредени лекови, генетиката и друго. […]

Повеќе

АКО САКАТЕ ЗДРАВ СОН НЕ МУ ДОЗВОЛУВАЈТЕ НА ТЕЛЕФОНОТ ДА ВЕ УСПИВА

Навиката да заспиеме со мобилните телефони во раце има негативно влијание врз квалитетот на спиењето. Ова беше објавено од Всеволод Полоцки, професор на медицинскиот универзитет Џонс Хопкинс во САД. Според експертот, таа навика може да предизвика пречки во биолошкиот часовник, недостаток на спиење и негативно да влијае на фазите на сонот. “Постарите луѓе треба да […]

Повеќе

ALEXANDRIA OCASIO-CORTEZ: РУТИНА ЗА НЕГА НА КОЖА И ЛИЦЕ

На крајот на 2018та година, за време на предизборната кампања, Alexandria Ocasio-Cortez привлече внимание на светските медиуми за убавина и здравје преку нејзината изјава дека негата на лице и кожа не треба да ни е приоритет, напротив, нешто за кое не се ни разговара воопшто, нешто кое е обавезно! SELF-CARE WOULDN’T JUST BE A PRIORITY, […]

Повеќе

УБАВАТА ЈЕЛЕНА МИЈАТОВИЌ БЛЕСКАШЕ ВО ПОСЛЕДНАТА ВЕЧЕР НА ЕСЕНСКИОТ FASHION WEEKEND ВО СКОПЈЕ

Позната македонска глумица Јелена Мијатовиќ заплива и во манекенските води. Убавата Јелена синоќа продефилира со креација на младата модна дизајнерка Сара Реџиќ. Во ревијата на дизајнерката Реџиќ, земаа учество и други жени кои не се занимаваат со манекенство професионално. Јелена Мијатовиќ ѝ придаде на ревијата еден посебен шарм што може да се спореди само со […]

Повеќе