(Видео) На Задушница пред бугарското воено гробиште во Цапари, битолско

/

Денеска на Архангелова (Војничка) Задушница се одржа комеморација на бугарските воени гробишта во село Цапари, битолско, јавува БГНЕС. На настанот освен официјалните

Повеќе

(Видео) Ангел Куртелов: Мајка ми е директен потомок на Димитар Миладинов, горд сум на бугарското потекло и чувство на мојот дедо

/

Погледнете го првиот дел на филмот „Слепа судбина“ на Симеон Григоров. Во филмот снимен во 2003 г. може да се видат сведоштвата

Повеќе

(Видео)Заев: Поднесувам оставка од функцијата премиер и претседател на СДСМ

//

Зоран Заев вечерва истакна дека поднесува оставка од премиерската функција и претседателската функција во СДСМ. „Ја превземам одговорноста на себе за ваквиот

Повеќе

Перев: Жестоко го поддржуваме ветото за РС Македонија, додека Скопје не ги исполни условите

///

„Жестоко го поддржуваме ветото поставено од Бугарија за почетокот на преговорите на РС Македонија со ЕУ додека Скопје не ги исполни условите

Повеќе

(Видео) Ковачев: Дискриминацијата на Бугарите во РС Македонија и наследството на југословенскиот комунизам немаат место во ЕУ

///

Дел од обраќањето на бугарскиот европратеник од редовите на Европската народна партија Андреј Ковачев пред Европскиот парламент.

Повеќе

(Видео) Љ. Талев- наследникот на Шапкареви и Талеви: Менувањето на имињата на починати лица во Македонија е богохулство

///

„Да се ​​менува бугарскиот идентитет на веќе починати луѓе, како што тоа се прави во РС Македонија, е апсолутно богохулство“, изјави во

Повеќе