Осум лица сослушани за трагедијата во Бугарија, меѓу нив и сопственикот на „Беса Транс“ (ВИДЕО)

//

Досега биле сослушани осум лица, а меѓу нив бил и сопственикот на туристичката агенција „Беса Транс“, информираше јавниот обвинител Љубомир Јовески. Но,

Повеќе

(Видео) Новинари раскажуваат: Во Бугарија имавме одличен третман, таксистите ни нудеа бесплатен превоз кога кажувавме дека сме од Македонија

/

Новинарите Јовица Пауноски и Ерол Шакири неколку дена престојуваа во Бугарија од каде во живо известуваа за страшната сообраќајна несреќа во која

Повеќе

(Видео) Во Ново село Штипско во 1905 г. живееле 3616 Македонци, ама работеле 2 бугарски училишта

/

Хумористичната емисија „Зевзекманиja“ која се емитува на Канал 5 најверојатно во духот на добрососедството со Бугарија на 20 ноември годинава посветува 3:30

Повеќе

(Видео) Изјавата на претседателот Румен Радев и потпретседателката Илијана Јотова по победата во вториот круг на претседателските избори во Бугарија

///

Погледнете ја изјавата на претседателот Румен Радев и потпретседателката Илијана Јотова по убедливата победа (66 % поддршка според првичните резултати) во вториот

Повеќе

(Видео)Радев: Нема компромис со РС Македонија додека не добиеме јасни гаранции од Скопје за решение на отворените прашања

///

Ставот на претседателот Румен Радев за отворањето на преговорите за РС Македонија со ЕУ, искажан на дебатата со неговиот противкандидат во вториот

Повеќе

Поранешен амбасадор на Бугарија во Тирана и Приштина: Не е реално спорот меѓу Софија и Скопје да се реши до 14 декември

///

„Не е реално спорот меѓу Бугарија и РС Македонија да се реши до 14 декември. Роковите се прекратки“, изјави поранешниот бугарски амбасадор

Повеќе

(Видео)Перев: Некој се обидува да ја префрли вината за доцнењето на евроинтеграцијата на РС Македонија на туѓа држава, претходно тоа беше Грција

///

„Некој се обидува да ја префрли вината за доцнењето на евроинтеграциските процеси во РС Македонија на некоја туѓа држава. Претходно тоа беше

Повеќе

(Видео) На Задушница пред бугарското воено гробиште во Цапари, битолско

/

Денеска на Архангелова (Војничка) Задушница се одржа комеморација на бугарските воени гробишта во село Цапари, битолско, јавува БГНЕС. На настанот освен официјалните

Повеќе