АЛЕН ДЕЛОН ДОБИ ПОЧЕСНА „ЗЛАТНА ПАЛМА“ НА КАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ

Францускиот актер Ален Делон доби почесна „Златна палма“ на 72.Меѓународен фестивал во Кан, велејќи дека не се сеќава кога бил последен пат толку трогнат. „Долго време не сум плачел толку многу”, рече Делон (83), примајќи ја наградата од својата ќерка Анушка Делон со аплауз од публиката. На врачувањето на Златната палма за животно дело синоќа […]

Повеќе

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМИТЕ БУГАРСКИ ЛЕГЕНДИ ГО НАЈАВУВА СВОЈОТ ПРВ ИСТОРИСКИ САМОСТОЕН АЛБУМ

Познатиот бугарски рапер Ицо Хазарта, утре во Софија, ќе го промовира својот прв самостоен албум. Фронтменот на легендарната бугарска рап група „Апсурд“, се одлучи на овој историски чекор, откако долги години соработуваше исклучиво со момците од „Апсурд“ и поради таа причина првиот албум на Хазарта ќе има историска вредност за луѓето кои се разбираат од […]

Повеќе

ВИДЕО: ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО НАЈДОА ГРУПА НАУЧНИЦИ ВО НАЈДЛАБОКАТА ТОЧКА НА МАРИЈАНСКИОТ РОВ

Експедиција предводена од научникот Виктор Весково достигна до најдлабоката точка на Маријанскиот ров во Тихиот океан. Ќе се изненадите, кога ќе разберете дека на ова занимливо од научна гледна точка место, учесниците во експедицијата освен неколку нови видови ракчиња, розеви полжави… и пластична кеса со неколку пакувања од колачи.

Повеќе

БРАВО ТАМАРА! НÈ НАПРАВИ ГОРДИ!

Македонската пејачка Тамара Тодевска со песната „Proud“ (Горда), се пласира во големото финале на изборот за песна на Евровизија, што оваа година се одржува во Тел Авив, Израел. Тамара имаше моќна и впечатлива изведба со која, конечно, по повеќегодишна пауза, Македонија се пласира во едно финале на Евровизија. Покрај Македонија, пласман во финалето на втората […]

Повеќе

СОФИЈА ВЕРГАРА ДАМА КОЈА НЕМА ВКУС ЗА ОБЛЕКУВАЊЕ

Софија Вергара е една од најплатените телевизиски актерки во светот, но понекогаш се чини дека е скарана со модата. На претставувањето на 11-тата сезона од серијата „Модерно семејство”, Софија се појави во жолт фустан што ја истакнуваше нејзината фигура, но убавиот изглед го расипаа нејзините чевли на платформа, кои со години не се во мода. […]

Повеќе

ФЕЈСБУК ГИ ОГРАНИЧУВА ОБЈАВИТЕ ВО ЖИВО

Фејсбук соопшти дека го заострува пристапот до објави во живо со цел да го спречи ширењето на насилни видеа по нападите на џамии на 15 март во Нов Зеланд. Директорот на Фејсбук за интегритет на социјалните медиуми, Гај Росен изјави дека нападите во Нов Зеланд ја навеле компанијата да испита како може да ги ограничи […]

Повеќе

НЕИЗВЕСЕН НАСТАПОТ НА МАДОНА НА ЕВРОВИЗИЈА

Настапот на Мадона на натпреварот за песна на Евровизија, на 18 мај во Тел Авив, е неизвесен бидејќи, како што рекоа организаторите, не потпишала договор за шоуто, објави „Би-би-си“. Joн Ола Санд, извршен супервизор на Евровизија, рече дека „Европската радиодифузна унија никогаш не потврди дека Мадона ќе настапи“ на шоуто. „Ако немаме потпишан договор, тоа […]

Повеќе