В. ЦВЕТКОВСКИ: МАКЕДОНЦИ НЕ СЕ СТАВАЈТЕ ВО ЗАБЛУДА ДЕКА ГРЦИТЕ ТРЕБА ДА НЕ ПРИЗНААТ КАКО НАРОД

Да објаснам една многу проста работа, особено во 21 век, и на Грци и на Македонци.Грци, од страна на други држави се признава само држава, никако не може некој народ да признава друг народ или да не го признава за тоа што тој е или што не е. Оваа држава бара од вас признавање, да […]

Повеќе

ИЗБОРИ НЕ ТРЕБА ДА ИМА

Одговорот за иднината на Македонија на меѓународен и внатрешен план зависи од парламентот во Атина, што и да се изгласа таму, СДСМ треба да се посвети и да си ги среди работите внатре во земјата и да чека редовни избори. Да, лош е капацитетот на СДСМ во институциите, многу е лош. Посебно е лош односот […]

Повеќе

ИМПЕРАТИВЕН КРАЈ ЗА БЕСПРАВНИТЕ НЕСТРУЧНОСТИ

Редно е да се стишат страстите во редовите на актуелната македонска владеачка гарнитура со давање предност на знаењата и науката, а не на долгопрактукуваната на овие простори примитивна диктатура со озаконување на незаконитото и тоа само со миење мозоци и насилство…како што пред две децении го правеше Тито Петковски не разбирајќи дека термините “национален“ и […]

Повеќе

ДОКТОРЕ ИЛИЈА ЈОВАНОСКИ ЗОШТО ВАКА?!

Почитувани граѓани, ве замолувам да ме читате внимателно, сакам да ги почувствувате мојот гнев, тага и огромно разочарување. Ве замолувам да ја погледнете следната слика и посебно да посветите внимание на часот. Оваа слика е од претходниот ден. Сега ве замолувам да ја погледнете следната слика. Мерењето е направено само еден час подоцна. Ги погледнавте?! […]

Повеќе

ТИРАНИЈА НА ПРИМИТИВИЗМОТ

Овој примитивен нагон да се ужива сеирот до максимум, не за да се решава проблемот општествено или системски, туку најсочно да се исцица до последна капка “слаткиот” вкус на малограѓанската екстаза и опиеност од грешките на другиот, дај Боже непријателот, а можеби дури уште поарно и пријателот, веројатно го има и во најразвиените општества… Фактот […]

Повеќе

МИЛЕНКО CHALLENGE… ПРЕД И ПО АЗИЛОТ НА ГРУЕВСКИ И „ДОАЃАЊЕТО НА ЖИВОТОТ“

Facebook манијата #10yearschallenge може да биде погледната и од друга перспектива… од перспективата на мегафонот на поранешната владејачка тајфа Миленко Неделковски. Првата фотографија е од 22 септември 2016: Неколку месеци пред Груевски да замине од власт, Миленко е пуштен на најјако. Ја крши „татарската“ плоча, поставена на Кајмакчалан од група бугарски војници во знак на […]

Повеќе

ЗА РАКОМЕТОТ, ТОЈ ПРОКЛЕТ ОПИУМ ЗА МАСИТЕ!

Кој му е крив на играчот со број 5 што не е вицепремиер туку само професионален ракометар.Би било поинаку доколку е на платен список на “кохезивната и инклузивна влада” на Заев&Ахмети, така Тито би бил поштеден, несоблазнет и несцрвенет во ушите. Со надалеку познатите манири усовршени во Поранешната Република, старо-новите актери се промовираа себе си […]

Повеќе

ЗА КОЈА ЗОРА ЗБОРУВА МИЦКО ВОЈВОДА?

Го видов депресивното видео на војводата Мицко „скувано“ од „готвачите“ вработени во Белата палата… намерно не ја нарекувам палата „Христо Татарчев“ бидејќи ДПМНЕ-вците не заслужуваат ни да го спомнат името на основачот и прв претседател на Организацијата, д-р Христо Татарчев. Знаете ли зошто? Затоа што после АСНОМ, Татарчев е „посоветуван“ да ја напушти комунистичка Македонија. […]

Повеќе

САМО СИЛНО И ДОБРО ОБРАЗОВАНИЕ ЌЕ СОЗДАДЕ УСЛОВИ ЗА СИЛНА И ПРАВИЧНА ДРЖАВА

Според многумина од нашата политичка елита влеговме во клучна година во однос на прашањето за влез во ЕУ и Нато. Реалноста покажува дека влеговме во годинава со зголемен данок, лиценци за пазарциите, живот во услови на хибриден режим и се друго останато, а останатите проблеми уште не се решаваат. Оптовареноста на Владата да се направи […]

Повеќе

ИНТЕРВЈУ НА КАТАРИНА СИНАДИНОВСКА СО МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО Д-Р ВЕНКО ФИЛИПЧЕ

Вакцинацијата против морбили во Македонија е на најниско ниво во последните 17 години – епидемијата ја извади на површина целата недоверба во здравството. Дилеми за квалитетот на вакцините, сомнителен увоз, скандали и афери – болеста се шири и не признава пропусти. Министерот за здравство, Венко Филипче во интервју за Агенда 35 одговара на актуелните прашања.

Повеќе