КАРПОШ СО НОВ СТРАТЕШКИ ДОКУМЕНТ ЗА ЕКОЛОГИЈА 2019-2024

Локалниот еколошки акционен план, ЛЕАП-2 за Општина Карпош за наредните шест години, односно за периодот 2019-2024, денес беше презентиран и усвоен од Локалниот комитет за изработка на овој план. Тој ќе се најде на усвојување веќе на наредната седница на Советот на Општината, по што ќе се пристапи кон изработка на годишни акциони планови (за […]

Повеќе

НИМИЦ: ПОСЛЕДИЦИ ПО ДВЕТЕ ДРЖАВИ АКО НЕ УСПЕЕ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР

Неприфаќањето и нестапувањето во сила на Договорот од Преспа би можело да има длабоки, па дури и опасни последици, оценува специјалниот посредник на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА. Нов договор и „брзо решение“, ако не успее Преспанскиот, не се можни, а двете страни веројатно ќе се […]

Повеќе

ВЛАТКО ЃОРЧЕВ ЌЕ СЕ КАНДИДИРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКИ КАНДИДАТ НА ВМРО ДПМНЕ

Влатко Ѓорчев на својот фејсбук профил ја информираше јавноста дека ќе се кандидира за претседателки кандидат на ВМРО ДПМНЕ: Ми претставува голема чест и задоволство да Ве информирам дека денес (среда) ќе објавам дека поднесувам кандидатура за Претседател на Република Македонија на огласот на ВМРО-ДПМНЕ. Браќа и сестри, Подготвен сум да ја бранам Македонија онолку […]

Повеќе

ВИСОКИ 95% ИСКОРИСТЕНОСТ НА ОПЕРАТИВНИОТ ПЛАН ЗА ВРАБОТУВАЊЕ 2018, ПОВЕЌЕ ОД ПОЛА ОД УЧЕСНИЦИТЕ СЕ МЛАДИ

Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2018 година има високи 95 проценти реализација. Со него беа вкупно опфатени 6374 лица, од кои 3359 или 53 % беа млади лица до 29 години. Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска како посебно значајна ја потенцираше […]

Повеќе

ЛИБЕРАЛНА ПАРТИЈА: ДИСЛОКАЦИЈА НА ОБЛОЖУВАЛНИЦИТЕ И КАЗИНАТА НАДВОР ОД НАСЛЕНИТЕ МЕСТА

Либералната партија ја поздравува поддршката за дислокација на спортските обложувалници и казината на три километри од институциите, образовните и верските објекти, изразена од лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Сугерираме предлагачот на новиот закон СДСМ, да ги проучи укажувањата од невладиниот сектор како и од коалициониот партнер во власта, и да ги имплементира во новото законско […]

Повеќе

ПРЕКИНУВАЊЕ НА ИНТЕРВЕНТНИТЕ МЕРКИ КОИ СЕ АКТИВИРААТ ПРИ НАДМИНУВАЊЕ НА ПРАГОТ НА АЛАРМИРАЊЕ ВО СТУРМИЦА

Согласно податоците од ДАМСКВ на 22.01.2019 година, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 μg/m3, и епизодата од два последователни дена е прекината во Струмица. Со тоа престануваат да важат интервентните препораки и мерки согласно заклучоците од 40-та седница на Владата на Република Македонија. Редовните мерки против аерозагадувањето дефинирани во […]

Повеќе

НИМИЦ:НОВ ДОГОВОР И РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО НЕ СЕ ВОЗМОЖНИ

Нов договор и „брзо решение”, ако не успее Преспанскиот, не се можни, а двете страни веројатно ќе се повлечат и од многу прашања кои веќе се договорени. Тоа може да предизвика различни сценарија од кои некои ќе имаат и сериозни последици, вели Нимиц. Евентуалниот нов договор меѓу Скопје и Атина, според него, би траел со […]

Повеќе

МИЦКОСКИ: ВЛАДАТА УДИРА ПО ПЕНЗИОНЕРИТЕ КРАТЕЈЌИ ИМ ГИ ПЕНЗИИТЕ

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани сограѓани, Зоран Заев и Владата ќе кратат пензии. Владата по зголемувањето на даноците и зголемените давачки за граѓаните, за земјоделците, трговците, по ударот на пазарџиите, сега удира и по пензионерите кратејќи им од пензиите. Две години се на власт и нема зголемување на […]

Повеќе

СДСМ: ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО НОЕМВРИ 2018 Е ПОГОЛЕМА ЗА 5,8 ОТСТО И ИЗНЕСУВА 24.584 ДЕНАРИ

Продолжува трендот на раст на платите што е уште еден показател дека економијата конечно е стабилизирана и поставена на здрави основи, се вели во соопштението на политичката партија СДСМ. Според офцијалните податоци на Државниот завод за статистика, просечната плата во ноември 2018 година изнесува 24.584 денари што за 5.8 отсто повеќе во споредба со истиот […]

Повеќе

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ДА ПРЕСТАНЕ СО ПРАКСАТА ДА ИМ СЕ ЗАКАНУВА НА СУДИИ И ОБВИНИТЕЛИ

ВМРО-ДПМНЕ, партијата симбол на Сваровски судството е навикната да врши притисоци, да им се заканува и да им диригира на обвинителите и судиите како да работат како што тоа го правеше за време на 11 годишното криминално владеење, се вели во соопштението на политичката партија СДСМ. Таквото време на притисоци, закани, уцени, нарачани предмети и […]

Повеќе