СЈО го проверува „Водовод и канализација“

СЈО, ревизори и други институции го проверуваат јавното претпријатие „Водовод и канализација“ во Скопје, откри за…

Костадин Филипов за Фактор магазин: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ги вратат бугарските пасоши

„Многу од пратениците на ВМРО ДПМНЕ имаат бугарски пасоши, бугарско државјанство, а не влегоа во Собранието…

Коѕијас доаѓа во Скопје

Шефот на грчката диломатија Никос Коѕијас повторно доаѓа во Скопје, но не неделава, како што најавуваа…

СЈО бара осудителна пресуда за Ивона Талевска и враќање на затаените пари

  Во Кривичниот суд денеска почна судењето за предметот „Тифани“ во кој за даночно затајување е обвинета…

Пониски цени на роамингот помеѓу Македонија и Бугарија, тема на Дигиталниот самит

Регулаторните тела за електронски комуникации на Македонија и на Бугарија разгледуваат можности за намалување на цените…

Лавров: Референдумот е сè понепопуларен метод за проверка на расположението на народот

Проширувањето на НАТО е грешка и истовремено претставува кршење на „џентлменскиот договор“ меѓу САД и повеќето…

Почнува Велигденскиот пост

Од денеска до 7 април, во текот на седум седмици, православните христијани ќе ги одбележуваат Велигденските…

Централен регистар и в сабота ќе прима годишни сметки и финансиски извештаи

Централниот регистар на Република Македонија ги известува сите обврзници за поднесување на годишни сметки, дека Централниот…

Заев за ОРФ: Македонија се надева на решение со Грција до јули

Премиерот Зоран Заев во интервју за австриската радиостаница ОРФ вели дека до јули Македонија и Грција…

Села денес во судица за насилствата на 27 април во Собранието

Лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села дојде во Основниот суд Скопје 1 како сведок и…