ВМРО- ДПМНЕ: Судот не смее да биде соучесник во конструираниот прогон за тероризам на македонските патриоти

Невини луѓе, без никаква правна основа, политички се држат во притвор во Истражниот затвор Скопје. Правосудните…

Собранието стартуваше и без кворум и без опозиција

Собранието вчера ја одложи пленарната седница за Законот за јазиците и за изборот на новите уставни…

Османи за ТВ „Антена“: Мислам дека му доаѓа крајот на спорот со името

Постои взаемно прифатливо решение, мислам дека сме стигнати до крајот на проблемот, вели македонскиот вицепремиер за…

Загадениот воздух ги наполни болниците

Алармантната загаденост на воздухот во Скопје за време на продолжениот празничен виденд го зголеми бројот на…

Британски Парламент: Во Македонија живеат 1.350.589 Македонци

Во Македонија живеат милион и 350 илјади Македонци, сите во земјава, нема Македонци во опкружувањето- пишува…

СБ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто

Растот на македонската економија годинава ќе изнесува 3,2 процента, прогнозира Светска банка во најновиот извештај за…

Пратениците ќе избираат уставни судии, а треба да се гласа и за законот за јазиците

Со утрешното продолжение на 27-та пленарна седница на која на дневен ред се и изборот на…

Нова концертна сала, домашни ТВ-серии, „Скопје 2014“ под лупа

Единствениот симфониски оркестар во Македонија во 2017 година ја доби долгоочекуваната концертна сала која се градеше…

Бесплатен јавен превоз во Скопје и прекин на градежните активности поради аерозагадувањето

Од денес јавниот превоз во Скопје повторно е бесплатен поради високото аерозагадување, соопшти на пресконференција градоначалникот…

Скопјанец си го опожарил станот и нападнал полицаец

Според полицијата, вчера во 10.27 часот во Единицата за информации и команда Скопје, било пријавено дека…