ФРОДЕМ бара претседателот и Владата да предложат резолуција во ОН за признавање на Македонија под уставно име

//

ФРОДЕМ и професорот Игор Јанев ги повикуваат претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов и премиерот Зоран Заев да поднесат предлог-резолуција до Обединетите нации

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија не може да тргне напред сè додека патриотите се во затвор

//

Десетици уставобранители се наоѓаат во Шутка, додека владините претставници по соседството лицитираат со македонската историја и иднина, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Од

Повеќе

Втор ден Божиќ: Православните христијани го слават празникот Собор на Пресвета Богородица

//

Православните христијански верници денеска го празнуваат празникот Собор на Пресвета Богородица – втор ден Божиќ… (Прочитајте го целиот напис овде)

Повеќе

Честитка по повод големиот празник раѓањето Христово – Божиќ

//

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски,

Повеќе

Заев: Божиќ нека ни биде причина за неминлива радост, за да ја споделуваме со сите, во сите наши претстојни предизвици

//

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, по повод верскиот празник Божик – Рождество Христово, упати писмо со честитки до г.г.

Повеќе