Груевски, Јанакиески, Пешевски и Георгиевски денеска во Кривичен суд за „Траекторија“
| |

Груевски, Јанакиески, Пешевски и Георгиевски денеска во Кривичен суд за „Траекторија“

Во скопскиот Кривичен суд, денеска треба да се одржи рочиште за предметот „Траекторија“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски. Тие се осомничени дека во втората половина на 2012 година и во текот…

Лавина кај Маврово-Дебар, забрани за камиони на неколку превои
| |

Лавина кај Маврово-Дебар, забрани за камиони на неколку превои

На планинскиот превој Ѓавато денеска во 7 часот е укината забраната за тешки товарни возила. Од 6 часот, пак, повторно е во целосен прекин сообраќајот на патот Маврово – Дебар, поради снежната лавина што падна синоќа околу 18 часот кај Бигорскиот манастир, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ). Забрани за тешки товарни возила има на патните…

Се празнува Св.Трифун – традиционално закројување на лозјата
| |

Се празнува Св.Трифун – традиционално закројување на лозјата

Во православниот свет, 14.февруари се слави свети Трифун, за кого се верува дека ги заштитува селата, населбите и градовите од поплави, дека е чувар на лозјата и другите ниви од различни штетници. (Именден празнуваат: Трифун, Трајан, Трајанка, Трајко, Трајче…) Светиот маченик Трифун е роден околу 225 година во Кампсада, во малоазиската област Фригија, во близината…

Времето денес: студено и ветровито
| |

Времето денес: студено и ветровито

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди во текот на денот. Во крајните западни делови ќе има повремен слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од минус еден до минус пет степени, а дневната од еден до 13 степени. Во Скопје ќе биде…

Маратонски преговори меѓу Димитров – Нимиц –  Коѕијас
| |

Маратонски преговори меѓу Димитров – Нимиц – Коѕијас

Во Виена веќе пет часа се одвиваат преговорите меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Гриција за надминување на спорот за името, со посредништво на Метју Нимиц. На средбата која започна утрово околу 10 часот и синоќа и претходеше тет-а-тет средба меѓу двајцата министри. Но ниту една од страните не даде никакви информции…

Е. Захариева: Преговорите за името меѓу Македонија и Грција се билатерално прашање
| |

Е. Захариева: Преговорите за името меѓу Македонија и Грција се билатерално прашање

Преговорите со посредништвото на ОН меѓу Скопје и Атина се билатерално прашање, ова го изјави потпредседателката на бугарската Влада и шефица на бугарската дипломатија Екатерина Захариева, во однос на тоа каква е бугарската позиција во спорот за името на Македонија. „Значи, како што за време на потпишувањето на нашиот договор, ќе беше несоодветно некој друг…

Ѕанакопулос: Топката сега е на теренот на нашиот сосед
| |

Ѕанакопулос: Топката сега е на теренот на нашиот сосед

Топката во моментов е на теренот на нашиот сосед, кој ќе треба и во практика да покаже дека е промената реториката на Владата што може да доведе до опипливи резултати во односите на двете земји, изјави портпаролот на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос. Во врска со различните позиции на Скопје и Атина во однос на промената…

„Независен“: Гласачките правила на „ремонт“. Ќе стане ли Македонија една изборна единица?
| |

„Независен“: Гласачките правила на „ремонт“. Ќе стане ли Македонија една изборна единица?

Моделот за избор на пратеници, според партиски извори, е една од темите што треба да се отворат меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, во една од работните групи што ги формираа двете партии, меѓу другото, и за нови измени во изборната регулатива и за двотретинските закони од реформскиот пакет. Почетната позиција од која тргнува владејачкиот СДСМ, според…

Потрошените пари за „Ден на дрвото“ и ефектот од акцијата денеска на владина седница
| |

Потрошените пари за „Ден на дрвото“ и ефектот од акцијата денеска на владина седница

Владата денеска ќе ја одржи својата редовна, 54 седница со 104 точки на дневен ред. Како пред точки се најавени расправата за состојбите и напредокот во процесот на европска интеграција, користење и имплементација на фондовите од ЕУ, статус на реализација на приоритетите на Македонија за влез во НАТО и статус на реализација на Рамковниот договор….

Судењето за „Труст“ одложено за 20 февруари
| |

Судењето за „Труст“ одложено за 20 февруари

Денешното рочиште од судскиот процес за случајот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот Сеад Кочан се одложи, бидејќи во Кривичниот суд не се појави адвокатката Сања Алексиќ, која го брани второобвинетиот Василије Авировиќ. Причина за денешното отсуство е тоа што адвокатката се разболела, а за тоа ја известила и судијката, која следното рочиште го закажа…