|

СДСМ : ЗАПОЧНУВАМЕ ПРОЦЕС НА РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЗДРАСТВОТО

Здравството 11 години беше на колена поради погубните и криминални политики на ВМРО-ДПМНЕ, партијата којашто 11 години ги погазуваше правата на пациентите и го потценуваше трудот на лекарите. Владата предводена од СДСМ започна процес на рехабилитација на здравствениот систем преку кој се унапредува здравствената заштита, правата на пациентите и статусот на медицинскиот персонал. За нешто…

НИКОЛОВСКИ : ЌЕ ГО ПРЕПРЕГОВАРАМЕ ДОГОВОРОТ ДОКОЛКУ НЕ ПОМИНЕ НА РЕФЕРЕНДУМ И ВО ПАРЛАМЕНТ
| | |

НИКОЛОВСКИ : ЌЕ ГО ПРЕПРЕГОВАРАМЕ ДОГОВОРОТ ДОКОЛКУ НЕ ПОМИНЕ НА РЕФЕРЕНДУМ И ВО ПАРЛАМЕНТ

Доколку граѓаните и Собранието не го прифатат овој договор за името со Грција, идна влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе го препреговара договорот и убеден сум дека ќе постигнеме подобар, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во неделното интервју на Радио Слободна Европа. -Јас сум апсолутно убеден дека може да се постигне подобар договор од овој со…

ЛЕГЕНДАРНИОТ ОЛИВЕР ДРАГОЈЕВИЌ ЈА ИЗГУБИ БИТКАТА ПРОТИВ РАКОТ
| | |

ЛЕГЕНДАРНИОТ ОЛИВЕР ДРАГОЈЕВИЌ ЈА ИЗГУБИ БИТКАТА ПРОТИВ РАКОТ

Во пет часот изутринава, во болница во Сплит, легендарниот пеач и кант-автор во 71. година од својот живот ја изгуби борбата проив ракот. Зад себе ја остави сопругата Весна со која беше во брак цели 44 години, синовите Дино (42) и близнаците Дамир и Давор (39), како и огромен број ужалени љубители на неговата музика. …

СЕ ИСТРАЖУВААТ ПРИЧИНИТЕ ЗА СМРТТА НА ТРИТЕ РОДИЛКИ
|

СЕ ИСТРАЖУВААТ ПРИЧИНИТЕ ЗА СМРТТА НА ТРИТЕ РОДИЛКИ

За само месец и половина по болниците низ државава при породување починале три родилки. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека сè уште се бара одговор на тоа од што починале, а досегашните сознанија не упатуваат на лекарска грешка. Во јуни почина родилка во штипската болница, а во јули во Скопје две породоувања завршија фатално…

ГОРДАНА ЈАНКУЛОВСКА ОБЈАВИ ФОТОГРАФИЈА СО СВОЈОТ ТРИМЕСЕЧЕН СИН
| |

ГОРДАНА ЈАНКУЛОВСКА ОБЈАВИ ФОТОГРАФИЈА СО СВОЈОТ ТРИМЕСЕЧЕН СИН

Поранешната министерка за внатрешни рабиоти на РМ, Гордана Јанкуловска,  на својата Фејсбук страница ја објави фотографијата од својот тримесечен син. Таа со сликата сака да напрви споредба за тоа како изгледала пред и по породувањето. И мајката и малиот Петар на фотографијата се облечени во дресови на британскиот фудбалски клуб Ливерпул, во пресрет на претстојниот…

СЕ ТРАГА ПО ТРИ ШТИТЕНИЦИ ОД ДОМОТ „25 МАЈ“
|

СЕ ТРАГА ПО ТРИ ШТИТЕНИЦИ ОД ДОМОТ „25 МАЈ“

Повторно бегство од домот за деца без родителска грижа ,,25 Мај” во Скопје. Вработен во Домот вчера во 17:40 часот во Полициската станица Чаир доставилписмено известување известување дека околу 12 часот претходниот ден од домот во непознат правец се оддалечиле тројца штитеници на возраст од 16, 14 и 11 години. Во моментгот полицијата презема мерки за пронаоѓање на…

ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕШКО: ЕДНО ЗАГИНА А ДВЕ ДЕЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ПО ПАД ОД ТРАКТОР
| |

ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕШКО: ЕДНО ЗАГИНА А ДВЕ ДЕЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ ПО ПАД ОД ТРАКТОР

Вчера околу 20 часот, загина десетгодишно дете, а две се тешко повредени при пад од импровизирана метална корпа прикачена на трактор. Според полицијата, околу 20 часот С.С. (18) од село Бузалково го паркирал тракторот „ИМТ 542“ со велешки регистерски таблички во нива којашто се наоѓа над крстосницата кон селото Сливник, покрај пат што води кон…

П. КОЛЕВ: ГЛАСОТ НА ЕДЕН Е ГЛАС НА НИКОГО, ГЛАСОТ НА  НАРОДОТ Е ГЛАС БОЖЈИ
| |

П. КОЛЕВ: ГЛАСОТ НА ЕДЕН Е ГЛАС НА НИКОГО, ГЛАСОТ НА НАРОДОТ Е ГЛАС БОЖЈИ

Порталот „Трибуна “ го побара Петар Колев, претседател на партијата Граѓанско Демократска Унија, за да ни каже нешто повеќе за кампањата што ја почна неговата партија, за второ референдумско прашање поврзано со намалувањето на бројот на пратеници во македонското Собрание и идејата Македонија да стане една изборна единица со отворени листи. Разговорот со г-нот Колев…

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ МОЖЕ ДА ГИ ВРАТИ САМО ПАРИТЕ ШТО ГИ УКРАДЕ, ПРАВДАТА Е ОДАМНА ВРАТЕНА
| |

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ МОЖЕ ДА ГИ ВРАТИ САМО ПАРИТЕ ШТО ГИ УКРАДЕ, ПРАВДАТА Е ОДАМНА ВРАТЕНА

ВМРО-ДПМНЕ може да ги врати и ќе ги врати единствено милијардите евра што ги украде од граѓаните за време на 11 годишниот грабеж што го правеше врз државата, правдата и неселективното владеење на правото се одамна вратени. Нема поголема иронија од тоа ВМРО-ДПМНЕ најкриминалната партија во историјата на Македонија, партијата симбол на грабеж, корупција и…

ВМРО-ДПМНЕ: СИТЕ ФУНКЦИОНЕРИ КОИ СЕ НАЈДОА ВО СКАНДАЛИТЕ ТЕШКИ 45 МИЛИОНИ ЕВРА МОРА ДА ПОНЕСАТ ОДГОВОРНОСТ
| |

ВМРО-ДПМНЕ: СИТЕ ФУНКЦИОНЕРИ КОИ СЕ НАЈДОА ВО СКАНДАЛИТЕ ТЕШКИ 45 МИЛИОНИ ЕВРА МОРА ДА ПОНЕСАТ ОДГОВОРНОСТ

Одговорност за општиот грабеж кој го спроведува СДСМ мора да има. Сите владини и државни функционери кои се најдоа во скандалите во изминатиот период тешки неверојатни 45 милиони евра мора да понесат одговорност и да поднесат неотповиклива оставка од сите државни фукнции. Оставки мора да има за се спречи притисокот од страна државните функционери поставени…