Израелски воени авиони нападнале во близина на Дамаск, сириската армија возвратила
| |

Израелски воени авиони нападнале во близина на Дамаск, сириската армија возвратила

Ираелските воздушни сили извеле напад на воени цели во близина на Дамаск, а сириската војска одговорила со против-воздушната одбрана, истакнувајќи дека успешно биле соборени израелските ракети. Израелските воени авиони го извеле нападот од либански воздушен простор, секако, без притоа да добијат дозвола за тоа од либанските власти. „Централната команда на Сириските вооружени сили смета дека…

Хашим Тачи незадоволен од извештајот на ЕК
| |

Хашим Тачи незадоволен од извештајот на ЕК

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, изрази незадовлство од вчера објавениот извештај на Европската комисија, јавува ТВ 21. На неговиот профил на Фејсбук тој напиша дека поради политички причини,документот не успеал да ја прикаже перпсективата за членство за сите земји од регионот. – Извештајот за стратегијата за проширување со земјите од Западен Балкан објавен од ЕК не…

Пенс: САД ќе ги наложи најригорозните санкции досега врз Северна Кореја
| |

Пенс: САД ќе ги наложи најригорозните санкции досега врз Северна Кореја

Наскоро Вашингтон ќе ги открие “најтешките и агресивни санкции” што некогаш и биле наметнати на Северна Кореја. За тоа предупреди потпретседателот на САД Мајк Пенс по разговорите со јапонскиот премиер Шинзо Абе во Токио, информира АФП. Пенс исто така, предупреди дека нема да се дозволи на Северна Кореја, која ќе учествува во Зимски олимписки игри,…

Земјите од Западен Балкан ќе добијат повеќе од 1 милијарда евра европски пари
| |

Земјите од Западен Балкан ќе добијат повеќе од 1 милијарда евра европски пари

Претседателот на парламентарната комисија за надворешна политика на бугарскиот парламент, Џема Грозданова изрази надеж дека до 2025 година Европската унија може да се зголеми со уште три земји-членки. “Новото во оваа стратегија на ЕУ е дека оваа година парите за Западен Балкан се над милијарда евра, како има можност за давање на уште средства, нешто…

Илон Маск успешно ја лансираше ракетата „фалкон хеви“
| |

Илон Маск успешно ја лансираше ракетата „фалкон хеви“

Основачот на компанијата за електрични автомобили „Тесла“, Илон Маск, успешно ја лансираше ракетата „фалкон хеви“ од вселенската станица „Кенеди“ на Флорида, јавуваат светските медиуми. Ракетата се одлепила од земјата без никаков инцидент, а во неа се наоѓа и спортскиот електричен автомобил „роудстер“ (Roadster) на компанијата „Тесла“ . „Роудстер“ ќе отиде 400 милиони километри подалеку од…

Меркел и Шулц се договорија, Германија ќе има влада
| |

Меркел и Шулц се договорија, Германија ќе има влада

Унијата (ХДЗ / ХС) и Германската социјалдемократска партија постигнаа договор за коалиција, јави каналот ARD, повикувајќи се на извори од работните групи од трите партии. Преговарачите се согласија да формираат нова голема коалиција по утринските консултации. Првичниот договор за коалиција меѓу трите партии беше постигнат на 12 јануари, по рекорден круг преговори кој траеше повеќе од…

Тачи: Прашањето со Специјалниот суд е затворено во 2015 година
| |

Тачи: Прашањето со Специјалниот суд е затворено во 2015 година

Косовскиот претседател Хашим Тачи повтори ставот дека прашањето за Специјален суд за воени злосторници од редовите на ОВК е затворено во 2015 година, кога косовскиот Парламент го усвои законот за негово формирање, јавува Алсат М. Според косовскиот премиер подоцна се кренала непотребна врева околу тоа прашање, што останала без посебно влијание. беше непотребна и без…

Јункер: Пред прием во ЕУ, балканските земји да ги решат граничните спорови
| |

Јункер: Пред прием во ЕУ, балканските земји да ги решат граничните спорови

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска пред европратениците изјави дека ниту една земја од Балканот нема да биде примена во ЕУ пред да ги реши сите гранични спорови со соседите, јавува македонскиот дневен весник „Вечер“. – Нема да се случи да се каже дека тоа ќе се решава откако ќе се влезе во ЕУ….

САД: Асад напаѓа со хемиско оружје, а Русија го штити
| |

САД: Асад напаѓа со хемиско оружје, а Русија го штити

Амбасадорката на САД во ОН Ники Хејли ја обвини Русија дека го штити сирискиот претседател Башар ал Асад, кој според неа, е виновен за повеќе напади со гас хлорин, употребен врз цивили во изминативе недели. На синоќешната средба во Советот за безбедност на ОН, Хејли истакнала дека Русија го одложила усвојувањето документ на тој Совет,…

Меркел и Шулц на чекор од договор за составување на нова влада
| |

Меркел и Шулц на чекор од договор за составување на нова влада

Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и социјалдемократите поминаа околу 95% од патот за постигнување договор за составување на владејачка коалиција. Ова го објави преговарач од страна на Германската социјалдемократска партија (СПД), додавајќи меѓутоа дека договорот нема да биде “ремек-дело”, пишува “Ројтерс”. Преговарачите од двата блока се разбраа доцна синоќа дека е потребно повеќе време…