ПО СРЕДБАТА ПАЛМЕР-ЗАХАРИЕВА: ЕВРОПА ДА ПОКАЖЕ ПОГОЛЕМ АНГАЖМАН ЗА ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН
| |

ПО СРЕДБАТА ПАЛМЕР-ЗАХАРИЕВА: ЕВРОПА ДА ПОКАЖЕ ПОГОЛЕМ АНГАЖМАН ЗА ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН

Европската унија мора да покаже поголем ангажман во земјите од Западен Балкан со цел да ја стимулира нивната евроатлантска интеграција. За оваа порака едногласно се согласија вицепремиерот и министер за надворешни работи, Екатерина Захариева и Метју Палмер, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија и специјален претставник на Стејт департментот за Западен Балкан. Министерката…

АМЕРИКАНСКАТА АРМИЈА ГРАДИ НОВА БАЗА ВО СЕВЕРОИСТОЧНИОТ ДЕЛ НА СИРИЈА
|

АМЕРИКАНСКАТА АРМИЈА ГРАДИ НОВА БАЗА ВО СЕВЕРОИСТОЧНИОТ ДЕЛ НА СИРИЈА

Армијата на Соединетите Американски Држави започна со изградба на нова база во североисточна Сирија, јавуваат локалните медиуми.Американската воена база се наоѓа во градот Хасаки, еден од најголемите градови во североисточна Сирија. Хасаки во најголем дел е контролиран од сириските Курди, но сириската влада и руските сили исто така имаат значително военоприсуство во градот. Силите на…

МЕРКЕЛ ЖАЛИ ЗА ОДЛУКАТА НА АНЕГРЕТ КРАМП-КАРЕНБАУЕР ДА НЕ СЕ КАНДИДИРА ЗА КАНЦЕЛАР
|

МЕРКЕЛ ЖАЛИ ЗА ОДЛУКАТА НА АНЕГРЕТ КРАМП-КАРЕНБАУЕР ДА НЕ СЕ КАНДИДИРА ЗА КАНЦЕЛАР

Германската канцеларка Ангела Меркел жали за одлуката на нејзинaта блиска соработничка Анегрет Крамп-Каренбауер да се повлече од функцијата канцелар на сојузните избори следната година. Ова го изјави присутен на состанокот на претседателството на ЦДУ на кој сегашната министерка за одбрана најави дека ќе се повлече и од водечката позиција во партијата по изборот на нов…

ХЕРО МУСТАФА НАЈАВИ НОВИ ЗАБРАНИ ЗА ВЛЕЗ ЗА БУГАРСКИ ДРЖАВЈАНИ ОСОМНИЧЕНИ ЗА КОРУПЦИЈА
|

ХЕРО МУСТАФА НАЈАВИ НОВИ ЗАБРАНИ ЗА ВЛЕЗ ЗА БУГАРСКИ ДРЖАВЈАНИ ОСОМНИЧЕНИ ЗА КОРУПЦИЈА

„Минатата недела САД издадоа забрана за влез на нивна територија на едно лице, но тоа нема да биде последното. Чекор по чекор, ова е начинот за борба против корупцијата“, изјави денеска амбасадорката на САД во Бугарија, Херо Мустафа, која беше присутна на кулинарски демонстрации и предавање во Софија. САД забранија влез во земјата од судијата…

ЕДЕН ЗАГИНАТ И ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ БЕЗ СТРУЈА ПОРАДИ УРАГАНСКИТЕ ВЕТРОВИ ВО ЕВРОПА
|

ЕДЕН ЗАГИНАТ И ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ БЕЗ СТРУЈА ПОРАДИ УРАГАНСКИТЕ ВЕТРОВИ ВО ЕВРОПА

Еден човек загина, а друг се води како исчезнат откако ветерот преврти рибарски чамец во езерото Феген, северозападна Шведска. Потрагата по исчезнатиот рибар продолжува. Невремето предизвика и прекин на електричната енергија, како и на железничкиот и фериботскиот сообраќај. Бурата Сабине што денеска пристигна од Германија во Чешка остави без електрична енергија околу 100.000 луѓе. Најголем…

АЛ АРАБИЈА: САД ПОЧНАА ДА ГИ ПОВЛЕКУВААТ СВОИТЕ ТРУПИ ОД ИРАК
|

АЛ АРАБИЈА: САД ПОЧНАА ДА ГИ ПОВЛЕКУВААТ СВОИТЕ ТРУПИ ОД ИРАК

САД од утринава почнаа да ги повлекуваат своите воени единици од Ирак, соопшти саудискиот телевизиски канал „Aл Арабија”. Според информација на медиумот, Американците почнале да ги повлекуваат своите војници од 15 воени бази, што се наоѓаат на  територијата на оваа блискоисточна земја. Веста се уште не е потврдена од друг независен извор.

НАСЛЕДНИЧКАТА НА МЕРКЕЛ НЕМА ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА КАНЦЕЛАР НА ГЕРМАНИЈА
|

НАСЛЕДНИЧКАТА НА МЕРКЕЛ НЕМА ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА КАНЦЕЛАР НА ГЕРМАНИЈА

Анегрет Крамп-Каренбауер, која германската канцеларка Ангела Меркел ја одреди како нејзина наследничка, нема да се кандидира за највисоката функција во Германија. „Дојче веле“ и „Спутник интернешнал“, кои ја пренесоа веста, засега не дадоа повеќе информации. Крамп-Каренбауер е на чело на Христијанскодемократската партија. Според извори на „Ројтерс“, Крамп-Каренбауер нема да се кандидира за местото канцелар во…

ВО ЛУКСЕМБУРГ МИНИМАЛЕЦОТ ИЗНЕСУВА 2142 ЕВРА ДОДЕКА ВО АЛБАНИЈА Е 213 ЕВРА
|

ВО ЛУКСЕМБУРГ МИНИМАЛЕЦОТ ИЗНЕСУВА 2142 ЕВРА ДОДЕКА ВО АЛБАНИЈА Е 213 ЕВРА

Според податоците на Евростат, највисока минимална плата има во Луксембург, каде што „минималецот“ изнесува 2.142 евра. Следни на списокот се Ирска со минимална плата од 1.656 евра, Холандија 1.636, Велика Британија 1.599, Белгија 1.594, Германија 1.584, Франција 1.539 и Шпанија 1.050 евра. Потоа следат 10 држави каде минималната плата е помеѓу 500 и 1.000 евра….

ПАЛМЕР ВО СОФИЈА-ГЛАВНА ТЕМА ЗАПАДЕН БАЛКАН
|

ПАЛМЕР ВО СОФИЈА-ГЛАВНА ТЕМА ЗАПАДЕН БАЛКАН

Заменик помошникот на државниот секретар Метју Палмер пристигна во Софија за да се консултира со бугарската Влада за ситуацијата со земјите од Западен Балкан. Сегашната посета на Палмер е дел од серијата состаноци на високо ниво со главна тема Западен Балкан што започна минатиот месец. Тогаш САД и Бугарија истакнаа дека сакаат Западен Балкан да…

БУРА „КЈАРА“: ПРЕДИЗВИКАНА ОГРОМНА МАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА И ОТКАЖАНИ ЛЕТОВИ
| |

БУРА „КЈАРА“: ПРЕДИЗВИКАНА ОГРОМНА МАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА И ОТКАЖАНИ ЛЕТОВИ

Бурата „Кјара“ што синоќа и ноќеска беснееше низ западна Европа предизвика огромна материјална штета, особено на крајбрежјето на Северното море. Поради невремето, повеќе авиокомпании ги откажаа или одложија летовите. Ветрови со брзина до 130 километри на час, откорнати дрвја и кровови, урнати фасади, откажани спортски натпревари. Бурата „Кјара“ ја вознемири и цела Белгија каде се…