ШПАНИЈА СЕ ОТВОРА ЗА ТУРИСТИТЕ ОД 1 ЈУЛИ

Шпанија од 1 јули ќе го укине двонеделниот карантин за странските туристи, објави денеска шпанската Влада.…

СЛОВЕНИЈА ПОЧНА ТЕСТИРАЊЕ НА 5G ТЕХНОЛОГИЈА ВО ПРИМОРСКИОТ ГРАД КОПЕР

5G технологијата веќе се тестира во словенечкиот приморски град Копер како дел од поголем европски проект…

ЦУКЕРБЕРГ ГО ЗГОЛЕМИ СВОЕТО БОГАТСТВО И ПОКРАЈ КРИЗАТА СО КОРОНАВИРУСОТ

Oсновачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, го зголеми своето богатство за 31 милијади долари оваа година, иако…

ШВАЈЦАРСКИ РАБОТОДАВАЧИ ЌЕ ИМ ПЛАТАТ НА ВРАБОТЕНИТЕ ДЕЛ ОД КИРИЈАТА ЗА РАБОТА ОД ДОМА

Швајцарски работодавачи се должни на своите вработени да им платат еден дел од киријата за работењето…

ТРАМП ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ НА САД ЗА ДРЖАВЈАНИ НА БРАЗИЛ

Американскиот претседател Доналд Трамп го ограничи влезот во во Соединетите држави, на луѓе кои живеат или…

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ПОЧУВСТВУВАН ВО ВЕЛИНГТОН, НОВ ЗЕЛАНД

Земјотрес со сила од 5,8 степени според Рихтер денеска е почувствуван во Нов Зеланд, во областа…

АЛБАНИЈА ГИ ОТВОРА КОПНЕНИТЕ ГРАНИЦИ ОД 1 ЈУНИ, А ПЛАЖИТЕ ОД 10 ЈУНИ

Албанија од 1 јуни ги отвора копнените граници со соседите, како и хотелските плажи, додека на…

ВО ШВЕДСКА ВЕЌЕ ИМА 5G- ФАНОВИТЕ НА МИЛЕНКО ВЕЌЕ НЕМА ДА МОЖАТ ДА ЈА СПОМНУВААТ ВО НИВНИТЕ ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР

Телекомуникациската компанија Теле2 (Теlе2) ја стартираше првата јавна мобилна мрежа од петтата генерација – 5G, во…

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ ЛЕТУВА ВО БУГАРИЈА

Хотелите и рестораните во Бугарија веќе можат да пречекуваат гости согласно мерките и препораките дадени од…

РУСИЈА ПОТВРДИ ДЕКА ЌЕ ГО ПРИМЕНУВА ДОГОВОРОТ ЗА ОТВОРЕНО НЕБО

Русија ја потврди намерата да го спроведува Договорот за отворено небо, за чија судбина ќе се…