ПРОДАДЕНА ЗГРАДАТА НА АМБАСАДАТА НА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА ВО БОН ЗА 3,7 МИЛИОНИ ЕВРА

Земјите наследнички на СФРЈ ја продадоа зграда на амбасадата на поранешна Југославија во Бон за околу…

ТОШЕ ПРОЕСКИ ЌЕ ДОБИЕ УЛИЦА ВО СРБИЈА

Тоше Проески ќе добие улица со неговото име во село Јабука кај Панчево. Оваа иницијатива ја…

(ВИДЕО) ПАПАТА ИМ ПОДАРИ ЛУКСУЗНА ПАЛАТА НА СИРОМАШНИТЕ

Папата Франциск одлучи палатата Миљори да ја претвори во дневен и ноќен прифатен центар за многумина…

УБИЕН СИНОТ НА ПОРАНЕШНИОТ ГЕРМАНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДОДЕКА ПРЕДАВАЛ МЕДИЦИНА ВО БОЛНИЦА

Синот на поранешниот претседател на Германија Рихард фон Вајцзекер, Фриц, синоќа бил избоден до смрт за…

МИЦОТАКИС: ГРЦИЈА НЕМА ДА БИДЕ „ПАРКИНГ“ ЗА БЕГАЛЦИ И МИГРАНТИ

Во интервју за германското издание Дас Ханделсблат, грчкиот премиер Кириакос Мицотакис ја критикуваше Европската унија за…

ПОМПЕО: ВЛАДАТА НА ХОНГ КОНГ Е ДОЛЖНА ДА ГО ВРАТИ МИРОТ НА ГРАЃАНИТЕ

Американскиот државен секретар Мајк Помпео оцени дека владата во Хонг Конг мора да преземе одговорност за…

МОГЕРИНИ: ЗА ЕУ ИЗРАЕЛСКОТО НАСЕЛУВАЊЕ НА ОКУПИРАНАТА ПАЛЕСТИНСКА ТЕРИТОРИЈА Е НЕЛЕГАЛНО

Првиот човек на европската дипломатија, Федерика Могерини порача дека за Европската унија, израелското населување на окупираната…

НА МАЛТА УАПСЕН МАЖ ПОВРЗАН СО УБИСТВОТО НА ИСТРАЖУВАЧКАТА НОВИНАРКА

На Малта е уапсен маж осомничен за посредување во убиството на најпознатата новинарка, која се занимаваше…

ЛЕКАРОТ ВЕЛИ ДЕКА ПРЕГЛЕДОТ НА ТРАМП БИЛ РУТИНСКИ

Лекарот на Доналд Трамп изјави дека ненајавената посета на американскиот претседател во текот на викендот во…

ВО РУДНИК ЗА ЈАГЛЕН ВО КИНА ЗАГИНАА 15 РАБОТНИЦИ

Најмалку 15 рудари загинаа, а девет се повредени во несреќа во рудник за јаглен во Кина,…