(Видео) Шалев: Нема да има демократија се додека има живи комунисти
|

(Видео) Шалев: Нема да има демократија се додека има живи комунисти

Нема да има демократија се додека има живи комунисти. Ова во интервју за БГНЕС го вели Митко Шалев, потомок на една од преживеаните жртви на комунистите во масовното убиство кај месноста Црна карпа во Бугарија. „Не можам да кажам ништо добро за комунистичкиот режим. Овој прогон продолжи не само против мојот дедо, туку и против…

(Видео) Најмладиот затвореник во Белене Величко Велев: Чувствувам вина што не успеавме да се ослободиме од комунистичката диктатура
|

(Видео) Најмладиот затвореник во Белене Величко Велев: Чувствувам вина што не успеавме да се ослободиме од комунистичката диктатура

„На 18 години ме пратија во „Белене“. Пред тоа бев 6 месеци под истрага во Државната безбедност (ДС) и оттаму, бидејќи не најдоа причини да ме осудат, ме испратија во логорот „Белене“ на островот Персин. Јас бев најмладиот затвореник во концентрациониот логор таму“. Ова во интервју за БГНЕС го изјави Величко Велев, горјанин од Рилското…

(Видео) Училиштето „Св. св. Кирил и Методиј“ во село Крупник, годинава ќе прослави 110 години од своето создавање
|

(Видео) Училиштето „Св. св. Кирил и Методиј“ во село Крупник, годинава ќе прослави 110 години од своето создавање

Училиштето „Св. св. Кирил и Методиј“ во село Крупник општина Симитли во Бугарија, оваа година на 1 ноември- Денот на народните будители ќе ја прослави својата 110 годишнина. Училиштето е отворено на 1 септември 1913 г. а во него почнуваат да учат 36 дечиња од прво, второ, трето и четврто одделение. За почетоците, за долгиот…

(Видео) Олтарите на Бугарија: Огнените пештери
|

(Видео) Олтарите на Бугарија: Огнените пештери

Една огнена светица со децении останала сокриена во Странџа. Местата каде луѓето ја почитуваат Света Марина се на граничната територија над која се спушта Железната завеса. Филмот „Огнени пештери“ од документарниот серијал на БНТ 2 „Олтарите на Бугарија“ открива два мистични простори каде древните луѓе ги обожавале своите божества пред да се повлечат и таму…

(Видео) Дамјан Апостолов од Кочани со маестрален настап на бугарското музичко талент шоу „Гласот на Бугарија“
| | |

(Видео) Дамјан Апостолов од Кочани со маестрален настап на бугарското музичко талент шоу „Гласот на Бугарија“

Дамјан Апостолов од Кочани со маестрален настап на музичкото шоу за таленти „Гласот на Бугарија“. Тој е флејтист и го направи своето деби на сцена како пејач, токму во рамките на бугарското издание на светското музичко шоу The Voice. Дaмјан избра да го продолжи своето учество во „Гласот на Бугарија“ во тимот на младата бугарска…

(Видео) Доц. д-р Михаил Груев: Идеалот на слободата е идеалот што останува актуелен и денес
|

(Видео) Доц. д-р Михаил Груев: Идеалот на слободата е идеалот што останува актуелен и денес

„Илинденско-преображенското востание е најмасовното, најдобро планираното и најдобро организираното востание на Бугарите против османлиската власт. Желбата на татковците-основачи на ВМРО била во борбата да учествуваат не само Бугарите, туку и сите незадоволни елементи на османлискиот угнетувачки режим“, вели доц. д-р Михаил Груев, прв човек на бугарската државна агенција „Архиви“.

(Видео) Панде Ефтимов говори за големиот бугарски писател од Македонија Димитар Талев
|

(Видео) Панде Ефтимов говори за големиот бугарски писател од Македонија Димитар Талев

Вчера се навршија 57 години од смртта на големиот бугарски писател од Прилеп Димитар Талев. По овој повод ви претставуваме што кажува еден од најголемите борци за зачувување на бугарската идеја во Македонија, публицистот Панде Ефтимов (1932-2017), за Талев.

(Видео) Еве што одговараат пред албанска телевизија луѓе од Голо Брдо на прашањето каков јазик зборуваат
| |

(Видео) Еве што одговараат пред албанска телевизија луѓе од Голо Брдо на прашањето каков јазик зборуваат

Погледнете во видеото како одговараат овие луѓе од Голо Брдо, Албанија пред репортер на албанска телевизија, кој ги прашува на каков јазик зборуваат…

(Видео) Историја.бг: Бугарите во источноевропските извори (XII-XVI век)
|

(Видео) Историја.бг: Бугарите во источноевропските извори (XII-XVI век)

„По Борил, во Бугарија станал цар стариот Иван Асен, а по него во Бугарија цар беше неговиот син Иван Асен, на почетокот на своето владеење ги обнови бугарските градови кои потпаднаа под грчко насилство и освои многу грчки градови. Го покори и градот Сардикија наречен Средец, во кој имаа стар обичај на собор да се…

(Видео) К8: Сѐ за што не остана време
|

(Видео) К8: Сѐ за што не остана време

Во најновата епизода на македонско-бугарскиот поткаст „Коридор 8“ водителите Георги Станков и Атанас Величков кажаа свои мислења по неколку теми. Тие зборуваа за: Конвенцијата на МПО во Колумбос, Охајо, САД, дебатата меѓу Сотир Костов и доц. д-р Спас Ташев, вооружениот напад на српски екстремисти во Косово, извештајот на ЕCRI за РС Македонија и за медиумскиот…