(ВИДЕО) ДОКУМЕНТАРЕЦ ЗА КИЧЕВСКИОТ МАНАСТИР „СВ. БОГОРОДИЦА-ПРЕЧИСТА“
| |

(ВИДЕО) ДОКУМЕНТАРЕЦ ЗА КИЧЕВСКИОТ МАНАСТИР „СВ. БОГОРОДИЦА-ПРЕЧИСТА“

Кичевски манастир (познат и како Манастир „Св. Богородица – Пречиста“ или Крнински манастир) — средновековен манастир во областа на градот Кичево. Документарниот филм е снимен и обработен од Fun Production на Оливер Ангелески.

ВИДЕО: ТАМАН ДА ЈА ПОФАЛИМЕ СЛАЃАНА ДЕКА ОД ВТОРИОТ ПАТ Ѝ УСПЕА И ВИДЕТЕ ШТО СЕ СЛУЧИ
|

ВИДЕО: ТАМАН ДА ЈА ПОФАЛИМЕ СЛАЃАНА ДЕКА ОД ВТОРИОТ ПАТ Ѝ УСПЕА И ВИДЕТЕ ШТО СЕ СЛУЧИ

Се надеваме дека глуждот на Слаѓана е во ред. Bgm ja ovo mogu da gledam milion puta i da mi ne dosadi pic.twitter.com/5km0K8eTZI — ???? (@gospodje) August 10, 2020

ВИДЕО: ПОПЛАВА ВО ОХРИД ПОРАДИ НЕВРЕМЕТО – МАСИТЕ ВО КАФУЛИЊАТА ПОД ВОДА
| | |

ВИДЕО: ПОПЛАВА ВО ОХРИД ПОРАДИ НЕВРЕМЕТО – МАСИТЕ ВО КАФУЛИЊАТА ПОД ВОДА

Силно невреме проследено со врнежи од дожд, силен ветер и грмежи денеска ја погоди Македонија. На Твитер беше објавена и виде снимка од полоштадот во Охрид на која се гледа дека водата прекрила поголем дел од улицата и стигнала до кафулињата. Жителите исто така се жалат дека  шахтите не можат да ги примат големите количини…

(ВИДЕО) ВО ИТАЛИЈА ПАДНА СНЕГ
| |

(ВИДЕО) ВО ИТАЛИЈА ПАДНА СНЕГ

Италија доживеа вистинско изненадување – снег во август. Судејќи според снимките во живо, силниот снег почнал да паѓа синоќа на планинскиот превој Стелвио, кој се наоѓа на северот на Италија и кој граничи со Швајцарија. Превојот Стелвио се наоѓа на надморска височина од 2.757 метри. Иако не е невообичаено на Алпите да паѓа снег среде…

(ВИДЕО) ИЛИНДЕН-ВЕЛИГДЕН, ДЕЈГИДИ МЛАДИ КОМИТИ
| |

(ВИДЕО) ИЛИНДЕН-ВЕЛИГДЕН, ДЕЈГИДИ МЛАДИ КОМИТИ

Оваа прекрасна песна ја изведуваат младите и талентирани пејачки на изворна музика од село Драговиштица Бугарија, Лидија Ангелова и Бисера Иванова. Текстот е дело на Ивајло Шопски, а аранжманот на Иван Јосифов. Песната е посветена на големиот пирински војвода Стојан М’лчанков, учесник во Илинденското востание како војвода на чета, а во Балканските војни од 1912…

(ВИДЕО) ВРЕЛИОТ БАКНЕЖ НА ЏОКЕРОТ
|

(ВИДЕО) ВРЕЛИОТ БАКНЕЖ НА ЏОКЕРОТ

Можно е да е местенка, но верувам дека ќе се согласите дека е еден од најслатките видео инсерти што сте ги виделе некогаш… Хит беше легенда и неговиот Џокер е најбољи! PS: Ако го гледате видеото и сте со слушалки, намалете го звукот, куклето многу вришти.