ЧЕТВОРИЦА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 – НАЈМЛАДИОТ Е 47-ГОДИШНИК ОД КУМАНОВО, А 53 ОЗДРАВЕЛЕ

/

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица, 58 годишна пациентка од Желино (Тетово) примена на клиниката на 21 април со тешка форма на болеста и 81 годишна пациентка од Куманово, лекувана на клиниката од 15 април. И двете пациентки страдале од висок крвен притисок, пренесува Плусинфо.

Во ГОБ „8 септември“ почина 1 лицe од Куманово на возраст од 47 години, примен на болничко лекување на 3 април во тешка состојба и долго време приклучен на респираторна машина. Почина и пациент од Битола кој се лекуваше во болницата во Битола. Пациентот бил на возраст од 66 години и во тешка општа состојба, со срцева слабост и цироза, информираа декеска од Министерството за здравство.

Институтот за јавно здравје денеска регистрирал и 53 оздравени од ковид-19. По градови: Скопје-25, Куманово-13, Прилеп-5, Струга-1, Битола-4, Охрид -1 и Кочани-4.

Во изминатите 24 часа направени се 289 тестирања, а потврдени се 13 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-4, Куманово-5, Прилеп-2 и Тетово-2.

Со ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја изнесува, 1399 а последната дистрибуција по градови е следна:
• Скопје – 475
Куманово – 376
Дебар – 51
Штип-34
Прилеп –143
Тетово – 75
Струга – 64
Велес – 66
Битола –19
Охрид –15
Кавадарци – 5
Гостивар –15
Гевгелија – 4
Струмица – 2
Крива Паланка-5
Радовиш – 4
Крушево – 3
Кочани – 28
Пробиштип – 2
Кичево – 2
Неготино -4
Демир Хисар – 1
Македонски Брод -2
Пехчево- 1
Валандово -1
Виница – 2

Направените 289 теста се преку: ИЈЗ –226, Ветеринарен факултет -9 , Авицена –12 ,Биотек –0, Клиника Жан Митрев –0, Систина со PCR метода -38 и МАНУ -4. Досега во земјата се направени вкупно 15409 тестирања на ковид -19.На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби е примен 1 нов пациент, а хоспитализирани се вкупно 61. Од нив 18 се со потешка клиничка слика и на кислородна поддршка, а 5 пациенти се на механичка вентилација.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 8 нови пациенти, а вкупно хоспитализирани 32. На респираторна машина се 7 пациенти, а со потешка клиничка слика уште 4.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 7, а се следат вкупно 8 пациенти во домашно лекување, додека во болницата во Штип се лекуваат 2 пациенти, а се следат уште 9. На инфективните одделенија во болниците во Куманово, Велес и Прилеп се хоспитализирани 50 пациенти, потврдени и суспектни на ковид-19.

Претходна статија

ГОРИВАТА ПОЕВТИНУВААТ ОД ДВА ДО ЧЕТИРИ ДЕНАРИ ЗА ЛИТАР

Следна статија

МАЛЕСКИ: НЕКОГАШ СО БУГАРИТЕ СМЕ БИЛЕ ЕДЕН НАРОД

Најново од Вести