|

Четворица загинати во напад на училиште во Украина

Четворица работници во образованието загинаа, а уште четири лица се повредени во руски напад врз училиште во градот Ромни во североисточна Украина, изјави министерот за внатрешни работи Ихор Клименко. Тој додаде дека спасувачите од урнатините ги извлекле телата на директорот на училиштето, заменик директорот, секретарот и библиотекарката.

The director, his deputy, librarian & secretary of the Romny school in the Sumy region died under the rubble of their workplace as a result of russian drone attack. 4 more ppl were injured. Ukraine is preparing to a new academic year under the terrorists’ missiles & drones pic.twitter.com/ASQ8bJOJO4

— Olena Halushka (@OlenaHalushka) August 23, 2023

Четворица мештани се повредени додека минувале покрај училиштето, рече тој. Тој сподели и фотографии на кои се гледаат работници на брзата помош како носат тела на носилки. Регионалната воена администрација соопшти дека дрон испален од Русија го погодил училиштето во 10:05 часот по локално време.

„Училишната зграда е уништена и непосредно пред учебната година, која за некои за жал никогаш нема да започне“, напиша украинскиот омбудсман за човекови права Дмитро Лубинец на Телеграм.Слични Објави