ДОСЕГА СЕ ИЗЛЕКУВАНИ 852 ЛИЦА ОД КОВИД-19, ВО ШЕСТ ГРАДОВИ НЕМА ПОВЕЌЕ АКТИВНИ СЛУЧАИ

/

Досега се излекуваа 852, а починаа 82 лица. Од извршени 16.997 беа потврдени 1.506 позитивни случаи на Ковид-19. Во шест градови, во Дебар, Радовиш, Гевгелија, Струмица, Пробиштип и Демир Хисар нема повеќе активни случаи со коронавирус, пренесува Канал 5.

Вчера, Институтот за јавно здравје регистрираше четириесет и пет оздравени, еден починат и 15 нови случаи на Ковид-19.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби вчера за прв пат од почетокот на епидемијата, во 24 часа, нема прием на нови пациенти, позитивни или сомнителни на Ковид-19.

Во текот на изминатите денови се регистираат повеќе оздравени лица, отколку нови случаи на заболени со коронавирус.Намален е и бројот на тестирања, а како што посочи директорот на Институтот за јавно здравје Шабан Мемеди, тоа се должи на бројот на земени брисеви. Односно, како што појасни, „нема симптоми, нема епидемиолошки анкети, нема брисеви”.

– Од почетокот на епидемијата, во Дебар беше регистриран 51 случај, досега четири лица починаа, а 47 се оздравени. Во Радовиш и Гевгелија беа регистрирани по четири случаи, во Струмица два, во Пробиштип два, а во Демир Хисар еден позитивен случај на коронавирусот. Во овие градови не се регистрирани смртни случаи од Ковид-19, а сите евидентирани ковид-позитивни се оздравени, наведоа од Министерството за здравство.Претходна статија

РЕГИОН ЧЕТИРИ ЛИЦА ПОЧИНАА ВО БИХ ОД ЗДРАВСТВЕНИ КОМПЛИКАЦИИ ПРЕДИЗВИКАНИ ОД ВИРУСОТ

Следна статија

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС НЕ ГО ПОЧИТУВАЛЕ 75 ЛИЦА, 59 ПРИВЕДЕНИ

Најново од Вести