Џафери потврди, избори на 17-ти октомври, ќе ги распише следната недела

/

На 6. август претседателот на Собранието Талат Џафери ќе ги распише изборите.

Ова тој го кажа на брифингот со новинарите откако претходно беше познато дека партиите се договорија и ги усогласија ставовите изборите да се одржат на 17. октомври.

Со ова се обезбедуваат законските обврски за обезбедување на термин со кој градоначалниците нема да го надминат законски утврдениот мандат од 4 години, кажа Џафери.Избори на 17. октомври ќе има и во Косово.

Извор: zoom.mk

Претходна статија

Остра реакција на Демократски сојуз: Се фаворизираат ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и Алијанса за Албанците

Следна статија

Заев: Се договоривме и со Биљал Касами

Најново од Вести