ДЗС тврди: Попишани 419.485 лица и 129.614 домаќинства

/

Иако неколку дена имаа проблеми со конекцијата, интернетот и апликацијата за попис, сепак како што тврди Државниот завод за статистика, попишувачите досега попишале вкупно 419.485 лица, 129.614 домаќинства и 173.439 станови, во првите осум дена од пописот.

Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 192.538 лица.

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија, кој официјално започна на 5 септември ќе трае до 30 септември.Извор: zoom.mk

Претходна статија

Д-р Даниловски: Без корона-протоколи голем дел од нашиве доктори се снаоѓаат како „риби на суво“?

Следна статија

Заев: Не мислам дека цела Влада треба да поднесе оставка, Филипче доаѓа на работа додека не завршат сите постапки

Најново од Вести